1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gençler süreçle huzur bulan Güneydoğu'yu uçuracak
Gençler süreçle huzur bulan Güneydoğu'yu uçuracak

Gençler süreçle huzur bulan Güneydoğu'yu uçuracak

Yamaç paraşütü eğitmeni bir grup genç, Güneydoğu'yu uçurmak için kolları sıvadı.

A+A-
Yamaç paraşütü eğitmeni bir Grup Genç, Güneydoğu'yu uçurmak için kolları sıvadı. Bölgedeki çeşitli il ve ilçelerde kulüpler kurmayı hedefleyen eğitmenlerin diğer bir hedefi ise, Türkiye rekorunu Güneydoğu'da kırmak. Eğitmenlerden Erhan Çetinkaya, dağların herkesin özgürce girip çıkacağı yerler olmasının herkesin isteği olduğunu belirterek, vatandaşları yamaç paraşütü yapmaya çağırdı.
 
Yaklaşık iki yıl öncesine kadar insanların girip çıkamadığı ve sürekli çatışma seslerinin yükseldiği Güneydoğu'daki dağlar, şimdilerde yamaç paraşütçülerinin hedefi halinde. Çözüm sürecinin başlamasıyla birlikte sadece şehir merkezlerinde değil, dağlarında da huzur havasının hakim olduğu bölgede yamaç paraşütçülüğü gittikçe rağbet görüyor. Bölgenin bu spora ilgisi de eğitmenleri harekete geçiriyor. Bundan yola çıkarak bir araya gelen bir Grup Genç eğitmen, Güneydoğu'yu uçurmak için kolları sıvadı. Çeşitli işbirlikleri ve projelerle başta gençler olmak üzere her yaştan vatandaşlara yamaç paraşütü eğitimi vermeyi hedefleyen gençlerin diğer bir hedefi ise Güneydoğu'da Türkiye rekorunu kırmak.
 
"BÜTÜN GÜNEYDOĞU'DA KULÜPLER KURACAĞIZ"
 
Eğitmenlerden Erhan Çetinkaya, eğitmen arkadaşı Cevdet Kara ile birlikte bu yola çıktıklarını belirterek, başta Mardin'de bu sporu yaymayı düşündüklerini ancak daha sonra bütün Güneydoğu'yu hedeflediklerini söyledi. Bölgedeki tüm vatandaşlara bu sporu tanıtmak istediklerini ifade eden Çetinkaya, "Bölgenin birçok yerinde uçuşlar gerçekleştirdik. Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde, Hasankeyf'te, Gaziantep'te uçtuk. Daha yolun başındayız. Kaymakamlıklarla ve üniversitelerle görüşmelerimiz var. Hem ilçelerde hem üniversitelerde hem de şehir merkezlerinde kulüpler kurmayı düşünüyoruz. Amacımız bu kulüpleri kurup eğitimler vermek ve daha sonra ise bu kulüpleri öğrencilere ve vatandaşlara bırakmak" dedi.
 
"ÇÖZÜM SÜRECİ İLE BİRLİKTE BÖLGE YENİDEN KEŞFEDİLİYOR"
 
Şu anda bölgede uçulabilecek yerlerin keşfini yaptıklarını ve 20 gündür gezdiklerini vurgulayan Çetinkaya, "Çözüm süreci ile birlikte bölge yeniden keşfedilir oldu. El değmemiş çok güzel dağlarımız var. Bunların hepsinde uçmak istiyoruz. Dağların herkesin özgürce girip çıkacağı yerler olması hepimizin isteği. Bu sporun aynı zamanda iyileştirici gücü olduğunu da düşünüyoruz" diye konuştu.
 
Çok fazla ilgi gördüklerini anlatan Çetinkaya, "İnsanlar uçmayı çok istiyorlar. Hem kim uçmayı istemez ki?" ifadelerini kullandı.
 
"TÜRKİYE REKORUNU GÜNEYDOĞU'DA KIRACAĞIZ"
 
Çetinkaya, bölgede yamaç paraşütçülüğünü geliştirmenin yanı sıra Türkiye rekorunu kırmayı hedeflediklerini de söyledi. Çetinkaya, "Türkiye'de yamaç paraşütü rekoru en son Kahramanmaraş'ta kırıldı. Buradan çıkılıp Kızıltepe'ye inildi ve yaklaşık 7 saat süren uçuşta 340 kilometrelik bir mesafe gidildi. Biz bu rekoru kırmayı da hedefliyoruz" diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT