1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gençler sınavlara Kürtçe hazırlanacak
Gençler sınavlara Kürtçe hazırlanacak

Gençler sınavlara Kürtçe hazırlanacak

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şırnak'taki Newroz kutlamalarında konuştu: Kürt gençleri sınavlara Türkçe hazırlandığı için başarısız oluyor, Kürtçe kitap basacağız.

A+A-

Şrnak Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen Newroz kutlamasında konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, halkı Kürtçe selamladı. Demirtaş, bedelleri ağır olan bir mücadelenin ardından Kürtlerin Orta Doğu'nun en büyük gücü, en büyük siyasi hareketlerinden biri haline geldiğini söyledi.

Bölgeden toplanan vergilerin askeri yatırım olarak geri döndüğünü savunan Demirtaş, "Halkımızdan vergi alıyor ama vergi hiçbir şekilde hizmet olarak geri dönmüyor. Yarısı askeri yatırımlara, yarısı da ayakkabı kutularına gidiyor" dedi.

Bölgedeki gençlerin sınavlarda sonuncu olduğuna dikkat çeken Demirtaş, bunun Kürtçe eğitim olmamasından kaynaklandığını ifade etti:

"Çocuklarımız yıllarca bilmedikleri, yabancı oldukları dilde eğitim alıyorlar. O dili öğrenene kadar sınava giriyorlar, nasıl başarılı olsunlar? Kimse gençlerimizle alay etmesin. Çocuklarımız anadillerinde eğitim almadıkları sürece başarılı olamazlar. Biz anadilde eğitim istedikçe onlar 'Kürt gençleri ucuz işçilik yapsın, Karadeniz'de fındık toplasın, Ege'de üzüm toplasın' diyerek anadilde eğitimi yasaklıyorlar ve gençlerimizin önünü tıkıyorlar. Ama bizler bunu değiştireceğiz. Kendi kitaplarımızı kendimiz basacağız ve gençlerimiz sınavlara kendi dillerinde hazırlanacaklar, bakalım o zaman başarılı mı, yoksa başarısız mı oluyor Kürt gençleri."

 

HABERE YORUM KAT