1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Gençler için demokrasi okulu
Gençler için demokrasi okulu

Gençler için demokrasi okulu

Diyarbakır Bağlar Belediyesi Eğitim Destek Evi'nde 5 ay sürecek olan “Gençler İçin Demokrasi Okulu” açıldı.

A+A-

 Gençler arasında demokrasi algısı yaratmak ve kent hakkı kavramını anlamalarına ve uygulamaya koymalarına yardımcı olmak amacıyla başlatılan Proje; gençlerin hem yerel, bölgesel ya da ulusal düzeyde, hem de uluslararası düzeyde demokratik yaşama katılımını destekleyecek.

Kanada Büyükelçiliği'nin Kanada Yerel Girişimler Fonu ile desteklenen projede; 17-25 yaşları arasında, hak ve hizmetlere erişim için yeterli fiziksel, ekonomik ve sosyal şartlara sahip olmayan yoksul ve zorunlu göç mağduru 100 dezavantajlı genç kadın ve erkek faydalanacak. Ayrıca katılımcıların aileleri, yerel yönetimler, demokrasi, yurttaşlık ve kent hakkı üzerine çalışan sivil toplum örgütleri projeden yararlanacak.

Bağlar Eğitim Destekevi'nde yapılan açılış resepsiyonuna Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Kayapınar Belediyesi Başkanvekili Mahmut Dağ, Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran ve projeden faydalanacak gençler katıldı.

Açılışta konuşan Baydemir, gençler için demokrasi programının çok değerli olduğunu bildirerek, gençlere tanınan bu fırsattan dolayı emeği geçenlere teşekkür etti. “Demokrasi, insan hakları ve özgürlük Kürt halkı için bir varoluşun mücadelesine dönüşmüştür” diyen Baydemir, bu halkın birçok önder, öncü ve liderinin bunun için yaşamını ortaya koyduğunu anımsattı.

Demokrasinin Kürtler için özgürlük, eşitlik ve var olmakla eşdeğer olduğunun altını çizen Baydemir, “Ama Bediüzzaman ve Kürtlerin liderlerinin dediği gibi her şeyin başı; Okumak, okumak, okumak, birlik, birlik ve birliktir” diye konuştu.

Okuyacağınıza söz verin

Baydemir sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün kendimize bir söz verelim; Bu topraklarda yaşadığımız müddetçe halkımızın hizmetinde olacağız. Bu konuda size söz veriyorum, siz de bana bir söz verin; yaşadığınız müddetçe birlik ve dirlik içinde olup okuyacaksınız.”   Baydemir “Çünkü özgürlüğün tek çaresi, okumak ve birlik olmaktan geçer” diyerek gençlere başarı dileklerinde bulundu.

Proje kapsamında uygulanacak faaliyetler şöyle olacak.Demokrasi ve Aktif Yurttaşlık Atölyeleri: Kent hakkı tartışmalarına alt yapı oluşturmak için katılımcılara 4 hafta sonu boyunca demokrasi ve aktif yurttaşlık eğitimleri verilecek. Atölye programı, alanda çalışan deneyimli, uzman 2 eğitmen tarafından hazırlanacak ve uygulanacaktır. Ek olarak, her hafta 25 farklı gencin katılacağı atölyelerden toplamda 100 kişi faydalanacak.

Kent Hakkı Atölyeleri: Daha önce aldıkları demokrasi ve aktif yurttaşlık eğitimi temelinde kent hakkı tartışmalarına hazır olan katılımcılardan, bu iki atölye arasında öğrenilenleri uygulamaya geçirmeleri ve büyük grupla paylaşmaları bekleniyor. Atölye programı, alanda çalışan STK'lardan ve yerel yönetimlerden gelen 3 eğitmen tarafından hazırlanacak ve uygulanacak. Ek olarak, her hafta 25 farklı gencin katılacağı atölyelerden toplamda 100 kişi faydalanacak.

Bu konularla ilgili çalışan 4 STK'ya çalışma ziyareti: Katılımcıların alanda çalışmaların nasıl döndüğünü ve hakların gündelik hayatta nasıl uygulandığını anlamalarına imkân sağlayacak bu ziyaretler, atölyelerin ardından yapılacak. Ziyaretler sırasında gençler ve ev sahibi STK'ların deneyimlerini paylaşmaları ve demokrasi ile kentteki gençlerin aktif katılımını arttırabilecek adımlar üzerine tartışmaları bekleniyor.