1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gençler Diyarbakır'da buluştu
Gençler Diyarbakır'da buluştu

Gençler Diyarbakır'da buluştu

Gençlik ve Değişim Derneği'nin koordinatörlüğünde gerçekleştirilen proje ile Avrupa ve Federal Kürdistan Bölgesi'nden gençler çeşitli ziyaretler, atölye çalışmaları ve geleceğe yönelik planlamalar yapmak üzere Diyarbakır'da biraraya geldi.

A+A-

Almanya'nın Hannover kentinde 1988 yılından beri ekoloji alanında çalışma yürüten JANUN ve Erbil'de faaliyet gerçekleştiren Kurdish-International Youth Organization (Kürt-Uluslararası Gençlik Örgütü) ortaklığı ile Diyarbakır'da buluşan farklı ülkelerden gençler, Almanya, Türkiye, Irak ve diğer bölgelerde yaşayan Kürtlerin problemleri üzerine tartışmalar yürüttü. Projeye, 4′ü Hannover'de yaşayan Yêzidi Kürt genci olmak üzere 12 kişi Almanya'dan, 4 kişi Federal Kürdistan Bölgesi'nden, 2 kişi Macaristan'dan, 2 kişi Romanya'dan ve 2 kişi de Estonya'dan katıldı. Ortak çalışmanın yürütüldüğü projede, Gençlik ve Değişim Derneği, JANUN ve Kurdish-International Youth Organization'ın çalışmaları hakkında bilgiler verilerek projeye katılan ülkeler, kendine ait kültür gecesi gerçekleştirdi. Bunların yanı sıra gençlik ve çocukların kent yaşamına nasıl katılabilecekleri tartışılarak örnek modeller üzerinde duruldu.

'Herhangi bir destek almadık'

Gençlik ve Değişim Derneği koordinatörlüğünde ilk defa herhangi bir fon kuruluşundan destek alınmadan, tamamen kendi öz kaynakları ile uluslararası etkinlik gerçekleştirdiklerini kaydeden Gençlik Değişim Derneği Başkanı Umut Suvari, “Yol ücretlerini kendileri karşılayarak gelen gençler, Diyarbakır'daki ailelerin yanında kaldı. Diğer giderleri ise artık kurumsallaşan ve uluslararası alanda büyük bir tanınırlılığı olan derneğimiz tarafından karşılandı. Belirli fon kuruluşlarına bağlı kalmadan, tamamen kendi özgücümüzle bundan böyle bu tür çalışmaları daha çok gerçekleştirmeye çalışacağız” dedi.

HABERE YORUM KAT