1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gençler buluşması
Gençler buluşması

Gençler buluşması

Anadolu Kültür, BAK Projesi kapsamında şehirlerin hafızasını ortak fotoğraf ve video projeleriyle keşfetmek için Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir'den gençleri birlikte üretmeye davet ediyor.

A+A-

 

Diyarbakır Sanat Merkezi'nden (DSM) yapılan açıklamada, şehirlerin kimliklerini kültürel miraslarından aldığına inanan, kültürel çeşitliliği paylaşılacak ortak zenginlik olarak gören ve kurulduğu 2002 yılından beri bu doğrultuda Anadolu şehirlerinde kültür sanat çalışmalarını sürdüren Anadolu Kültür'ün, BAK Projesi ile bölgeler arasında yeni köprüler kurmak için yola çıktığı belirtildi.
 
GENÇLER BULUŞUYOR                                                                          
 
Fotoğraf ve video aracılığıyla gündelik yaşama ve şehirlerin hafızasına odaklanan projenin, katılımcıların geçmişe bakarak, geleceğe hikayeler bırakmalarının hedeflendiği ifade edilen açıklamada, "Şehirlerden farklı seslere ve hikayelere bakmak, geçmişi ve günümüzü araştırmak, birlikte keşfetmek, beraber yaratmak için yola çıkan BAK Projesi, Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir'den 18-26 yaş arasında fotoğraf ve sinema ile ilgilenen gençleri birlikte üretmeye davet ediyor. Proje kapsamında katılımcılar, bu dört şehri araştırıp dinleyecek ve geçmişe ait anlatıları, geleceğe yönelik yeni fikirler üretmek için kullanacaklar" denildi.
 
Açıklamada, BAK'ın Türkiye'nin batısı ve doğusundan 4 şehirden gençlerin katılımıyla yapılacak bir kültürel işbirliği ve ortak sanatsal üretim projesi olduğu da belirtilerek şu ifadelere yer verildi:
 
UZAK ŞEHİRLERDEN
 
"Amaç, birbirinden uzak şehirler ve bölgelerden gelen gençlerin, yaşadıkları farklı coğrafyaları ve birbirlerini tanımaları olduğu kadar, bu şehirlerin hikayelerini video ve fotoğraf projeleri aracılığıyla beraber çalışarak, aktarmalarını sağlamak. BAK, katılımcıların kendi seslerini duyurup şehirlerinden hikayeler anlatabilecekleri, birbirlerinin hikayeleriyle tanışabilecekleri ve farklı coğrafyalarla iletişim kurabilecekleri bir ortam sağlarken, hem gençlere yeni bir üretim olanağı yaratmayı hem de farklı şehirler arasında kültürel etkileşimin ve iletişimin yolunu açmayı hedefliyor.
 
Proje kapsamındaki buluşma ve etkinlikler, Mart-Kasım 2013 ayları arasında Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir'de gerçekleştirilecek. Şehir ve hafıza üzerinden fotoğraf ve video odaklı atölye çalışmaları sırasında ekipler oluşacak, proje konuları belirlenecek, eğitmenlerin danışmanlığında üretim süreci gerçekleşecek ve katılımcıların oluşturduğu grupların ortak üretimi olan görsel projeler desteklenecek. Yıl sonunda, atölyeler sonucunda üretilen projelerin sunulması amacıyla İstanbul, Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir'de sergiler gerçekleştirilecek."
 
Açıklamada, BAK projesinin Mott Vakfı, Açık Toplum Vakfı ve İsveç Konsolosluğunca desteklendiği, başvuruların 15 Şubat'a kadar alınacağı kaydedildi.

HABERE YORUM KAT