1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gençler “anadilde eğitim” istiyor
Gençler “anadilde eğitim” istiyor

Gençler “anadilde eğitim” istiyor

Gençlik ve Değişim Derneği'nin Diyarbakırlı gençlerle yaptığı anketin sonuçlarına göre, yüzde 82′si anadillerinde konuşabilen gençler, anadillerinde yazamıyor. Diyarbakırlı gençlerin yüzde 99′u anadillerinde eğitim görmek istiyor

A+A-

Gençlik ve kadın sorunlarına ilişkin politikalar ve çözüm önerileri geliştirmek amacıyla kurulan Gençlik ve Değişim Derneği, Diyarbakır'daki gençlere ilişkin çalışmalar yürütüyor. Diyarbakır gençliğini Türkiye ve dünyada tanıtmaya çalışan dernek, Diyarbakırlı gençlerin nabzını ölçmeye yönelik, yaşları 15-25 arasında değişen ve Diyarbakır'ın Yenişehir, Kayapınar, Bağlar ve Sur ilçelerinde üniversite ve liselerde okuyan veya çalışan 500 genç ile anket çalışması yaptı.

Ankette, gençlerin yüzde 82 oranında anadillerinde konuşabiliyorken, yüzde 18 kısmının “konuşamıyorum” cevabını verdi. Yapılan ankette gençlerin büyük çoğunluğunun anadilde konuşabilmesine karşın yüzde 78′i “anadilde yazamıyorum” yanıtını verdi. Ankete katılan gençlerin yüzde 99′u ise, anadilini öğrenmek istediğini belirtti. “Sigara, alkol, esrar gibi herhangi bir madde kullanıyor musunuz?” sorusuna gençlerin yüzde 32′si evet derken, ankete göre gençlerin yüzde 36′sı şiddete maruz kaldığını ifade etti.

15 Mayıs – 15 Haziran tarihleri arasında yapılan anketle, gençlik sorunlarına yönelik “Güvenilir ve daha somut” veriler elde etmek amaçlanıyor. Her kesimden gençlerin yer aldığı araştırmalar yaptıklarını kaydeden Gençlik ve Değişim Derneği Başkanı Umut Suvari, yerel yönetim ve kamu kuruluşlarının faydalanması amacıyla anket çalışmalarının sonuçlarını kamuoyu ile paylaştıklarını ifade etti. Suvari, anketlerde, şiddete maruz kalma, madde kullanımı ve bağımlılığı, anadilde konuşma ve yazma oranını gibi bilgileri tespit etmek amacıyla sorular sorduklarını dile getirdi. Ankete katılan gençlerin büyük çoğunluğunun anadilde konuşmayı bilmesine rağmen anadillerinde yazamadığına dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT