1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Genç atletin hayalleri yıkıldı
Genç atletin hayalleri yıkıldı

Genç atletin hayalleri yıkıldı

BDP ve DTK'nın düzenlediği mitinglere katılarak PKK lehine slogan attığı gerekçesiyle tutuklanıp 2 yıl cezaevinde kalan Diyarbakırlı milli atlet Rıdvan Çelik, tahliye edilmesine rağmen mutlu değil.

A+A-

Diyarbakır'ın son yıllarda yetiştirdiği en önemli milli sporculardan olan Rıdvan Çelik, BDP ve DTK mitinglerine katılınca başına gelmedik iş kalmadı.

Atletizmin yürüyüş dalında Balkan üçüncülüğü ve 3 defa da Türkiye birinciliği bulunan milli sporcu Rıdvan Çelik'e (24), DTP-BDP'nin düzenlediği 13 mitinge katıldığı ve bu mitinglerde PKK ve Abdullah Öcalan lehine slogan attığı iddiasıyla hakkında dava açıldı. Polis, Çelik'in evinde yaptığı aramada sporcunun günlük olarak giydiği milli spor kıyafetleri buldu. Ancak buna rağmen evden alınarak emniyete götürüldü.

SPOR SAHALARINDAN CEZAEVİNE GİDEN YOL
Daha sonra gözaltına alınıp tutuklanan Rıdvan Çelik, mahkemede verdiği ifadede, “Ağzım açık vaziyette bazı fotoğraflarım çekilmişse de slogan atmıyordum. Söylenen şarkılara eşlik ediyordum” dedi. Mahkeme, “terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek”, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet” suçlarından Çelik'i 14 yıl 7 ay hapis cezasına çaptırınca iş değişti ve Çelik, beklenmedik şekilde spor sahaları yerine cezaevine konuldu.

YARGITAY CEZAYI ONAYLARSA HAYALLERİ BİTECEK
Diyarbakır ve Gümüşhane Cezaevi'nde 2 yıl tutuklu kaldıktan sonra 3. yargı paketi kapsamında tahliye edilen Rıdvan Çelik, tutuklandığı için 2 yıl ara verdiği Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü'ndeki kaydını yenileyerek bu yıl eğitime devam etti. Ancak Çelik, endişe içinde eğitimine devam ediyor ve Yargıtay'dan gelecek haberi bekliyor. Yargıtay, yerel mahkemenin kararını onaylarsa spor hayatı biten Çelik'in öğretmenlik hayali de sona erecek. Çelik'in umudu ve beklentisi benzer bir çok davada kararı bozan ya da davanın yeniden görülmesini sağlayan Yargıtay'ın kendisinin lehine karar vermesi.

YARGITAY'DAN ADALET BEKLİYORUM
Yaşadıklarından dolayı hayatının karardığını belirten Çelik, “Türkiye adına Balkan Şampiyonası'na hazırlandığım sırada beni hiçbir delil olmadan tutukladılar. Cezaevine girdiğimde 78 kiloydum. Antrenman yapamayınca 98 kiloya çıktım. Milli formayla dünya şampiyonası hayalim ile spor hayatım bitti. Özgürlüğüme kavuştuğum için çok mutluyum. Ancak Yargıtay cezamı onarsa okulumu bitirsem bile öğretmen olamayacağım. Yaşadıklarımdan dolayı zaten bir çok şey kaybettim ve psikolojik yıkılma içindeyim. Dileğim cezanın onaylanmamasıdır. Yargıtay'dan bu yönde adalet bekliyorum.” dedi.

HABERE YORUM KAT