1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Genç aşçıların mezuniyet yemeği
Genç aşçıların mezuniyet yemeği

Genç aşçıların mezuniyet yemeği

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı'na bağlı Meslek Edindirme Merkezi bünyesinde dezavantajlı gençlere aşçılık kursu verildi.

A+A-

Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nda bulunan Mesleki Eğitim Merkezi'nde 19 genç aşçılık çırağı eğitimi aldı. Gençler 3 ay süren teorik ve pratik eğitimin ardından mezuniyet yemeğini yaptılar. Aşçı Mürsel Bakır'dan haftanın 5 günü ders alan gençlerin istihdamı da sağlanıyor. Bakır, mutfağın temel kuralları, hijyen kuralları gibi teorik derslerin yanı sıra pratik dersler de verdiklerini söyledi. Bakır, özellikle köyden kente göç eden ve okuma imkanı olmayan genç kadınlara yönelik bir eğitim verdiklerini söyleyerek, “Burada meslek sahibi olmaları ve kendi ayakları üzerinde durmaları için mümkün mertebe ileriki dönemlerde daha geniş projeler gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Bu dönem sonunda arkadaşlarımız istihdam amaçlı çeşitli turizm bölgelerindeki otellerde çalışmaktadır” diye konuştu.

Çiçeği burnunda aşçılar; hazırladıkları piliç sarma, patates püresi, domates çorbası ve tiramisudan oluşan menüyü çalışanlara ikram etti.

HABERE YORUM KAT