1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Geliyê Godernê eylemine barikat!
Geliyê Godernê eylemine barikat!

Geliyê Godernê eylemine barikat!

Amed Ekoloji Meclisi ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi’nin Geliyê Godernê için yapmak istediği yürüyüş eylemi, polis engeline takıldı.

A+A-

Amed Ekoloji Meclisi ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi Eşsözcüsü Gültekin Aydeniz, “Ekolojik ve tarihi öneme sahip Geliyé Goderné vadisini ve 50’ye yakın köy ve yerleşim yerini Silvan güvenlik barajı ile sular altına gömmek istiyorlar” dedi.

 


Amed Ekoloji Meclisi ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi, Silvan Barajı altında kalacağı belirtilen Geliyê Godernê için, önceki gün Silvan’dan baraj alanına yürüyüş düzenlemek istedi. Silvan Belediyesi önünde toplanıp yola çıkan topluluğun önü, Boyunlu (Boşat) yolu üzerinde TOMA eşliğinde kurulan barikatla kesildi. Bunun üzerine topluluk, polis barikatı önünde oturma eylemi başlattı.

 

"Toprağına, suyuna, havana sahip çık", "Em nahêlin Geliyê Godernê bibe Gola mirinê" ve "Geliyê Godernê Karadeniz direnişini selamlıyor" pankartları açılan oturma eyleminde sık sık, "Hidroelektrik Santral quzilqurt” sloganları attı.


Bir süre yapılan oturma eyleminin ardından yurttaşlar ilçe merkezine yürüyerek ilçe parkında basın açıklaması yaptı. Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşunun ardından konuşan Amed Ekoloji Meclisi ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi Eşsözcüsü Gültekin Aydeniz, engellemeyi protesto etti. Aydeniz şöyle devam etti:
 
‘50’ye yakın köy ve yerleşim yeri sular altında kalacak’
“Doğamıza, tarihimize ve kültürümüze dönük talan, imha ve asimilasyon politikaları, HES ve güvenlik barajlarıyla devam eden güvenlikçi siyaset anlayışı, Silvan güvenlik barajı, kayaç gazı sondaj kuyuları ve kalekollar ile bölge halkını göçe zorlamaktadır.

 

Çok çeşitli yaşam alanlarına sahip flora ve faunasıyla ve onlarca medeniyete ev sahipliği yapmasıyla ekolojik ve tarihi öneme sahip Geliyé Goderné vadisini ve 50’ye yakın köy ve yerleşim yerini Silvan güvenlik barajı ile sular altına gömmek istiyorlar.  

 

Sömürgeci ve güvenlikçi siyaset anlayışı el ele verip Kürdistan şahsında insanlığın ortak değerlerini tarihe gömmekle yetinmemekte, şimdi de hafızalardan tamamen silmek için son barbarlığını devreye koymaktadır. Böylelikle kendi suçlarının delillerini de yok edebileceklerini düşünmektedirler.”
 
‘Baraj doğayı yok edecek’


Geliyê Godernê vadisinin Amed'in kuzeydoğusu ile Serhat bölgesi arasında bir geçiş noktası olup, meşelikleri, geniş kumulları, şelaleleri ve mağaralarıyla doğanın bütün cömertliğini sergilediği çok çeşitli yaşam alanlarına sahip bir kanyon olduğunu ifade eden Aydeniz, “Vadi, biyolojik çeşitlilik açısından endemik ve nadir pek çok bitki ve hayvan türünü barındırmaktadır.

 

Endemik bitkilerden; guni, mardin geveni, yerküre üzerinde sadece Diyarbakır, Silvan, Mardin, ve Siirt çevresinde yetişir. Hiro (hatmi), sadece Silvan ile Kurtalan’da var olan yerel, endemik türlerdir.

 

Bunlar dışında; guni, salep, orkide, peygamber çiçeği (Centaurea kurdica), köksor, Godernê vadisinde yetişen endemik bitki türleridir. Kulp ve Hazro’dan başlayıp Silvan sınırına kadar yapılmış ve planlanmış onlarca HES projesiyle pek çok yerleşim yerinin suya erişim hakkı engellenmiş, nehir, çay ve derelerin Silvan barajında toplanmasıyla başta balık türleri olmak üzere sudaki yaşam da kısmen yok olmuştur.

 

Canlı türlerinin yaşamı birbirine bağlıdır. Bir türün yok olması diğer canlı türlerinin yok oluşunu beraberinde getirir. Yüzlerce kuş türünün yuvalandığı bir göç yolu olan vadi, Silvan Güvenlik Barajıyla yok edilecektir” dedi.
 
‘Geliyê Godernê, insanlığın ilk yerleşim alanlarının izlerini taşıyor’


Geliyê Godernê’nin tarihi dokusuna dikkat çeken Aydeniz, “İnsanlığın ilk yerleşim alanlarının izlerini taşıyan tarihi yapılarla doludur.

 

Mağaralar, suyolları, su depoları, kaya kiliseler, kaleler, su değirmenleri ve saray kalıntılarıyla, Mervânîler gibi değişik zamanlarda hüküm sürmüş uygarlıklara ait yönetim merkezi olmasıyla Godernê Vadisi, tüm insanlık tarihinin ortak mirasıdır.

 

Vadiye bağlı Hevika ve Kanika’da, yine vadinin devamı Kelé’de bulunan kaya mezarlar ve anıt mezarlar toplumsal hafızamızın parçası olarak tarihi birer öneme sahiptir. Geliyé Goderné ilkel toplulukların savunma amaçlı ve yerleşik yaşamı kurumsallaştırmak için seçtikleri bir alandır.

 

Munzur, Dersim için, Hasankeyf, Botan için ne ise Goderné de Amed için odur. İki bin yıldır Kürtlerin ve Ermenilerin ve bir çok halkların iç içe, barışçıl biçimde yaşamı paylaştıkları Geliyé Goderné bir tarih ve kültür mirası olmanın ötesinde Kürdistan halklarının bir değeridir.

 

İnsanlığın geçmişine dair yeni bir yolculuğun başlangıç yeridir. Geçmişe dair yeni izlerle, bilgilerle dolu bir vadidir Goderné.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler