1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. “Gelişimin umarım Kürt özgürlük mücadelesine katkısı olur”
“Gelişimin umarım Kürt özgürlük mücadelesine katkısı olur”

“Gelişimin umarım Kürt özgürlük mücadelesine katkısı olur”

35 yıldan bu yana yurtdışında sürgünde olan Partiya Sosyalista Kurdistan (Kürdistan Sosyalist Partisi – PSK) Genel Sekreteri Mesut Tek, dün Diyarbakır’a geldi.

A+A-

Havaalanında Kürdistan bayrakları ile karşılanan tek “Gelişimin umarım Kürt özgürlük mücadelesine bir katkısı olur” dedi.


PSK’nin geçen yıl toplanan 10’uncu kongresinde bundan böyle legal düzlemde siyaset yapma kararı doğrultusunda, partinin yöneticileri Türkiye’ye geliyor. Bu çerçevede PSK Genel Sekreteri Mesut Tek de dün hava yoluyla Diyarbakır’a geldi.

 

12 Eylül darbesinden hemen önce Türkiye’den kaçak ve 35 yıldır sürgünde olan Mesut Tek’i karşılamak için kalabalık bir grup da havaalanında toplandı. Topluluk, bekleyiş sırasında sık sık “Biji Kurdistan, bimre koleti (Yaşasın Kürdistan, kahrolsun kölelik”, “Biji PSK”, “Biji azadiya Kurdistan (Yaşasın Kürdistan’ın özgürlüğü)” sloganları attı. Topluluğun Kürdistan ve PSK bayrakları taşıdıkları da görüldü.

 

Tek’i karşılayanlar arasında Partiya Azadiya Kurdistan (Kürdistan Özgürlük Partisi – PAK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik, Hak-Par eski Genel Başkanı ve Kürt siyasetçi Derveşe Sado ile daha çok Barzani siyasetine yakın siyasi partilerden kişiler yer aldı.


Tarifeli uçakla kente gelen Tek, tapıda sarı, kırmızı, yeşil renklerden oluşan bir buketle karşılandı. Büyük bir coşkuyla karşılanan Tek, burada basın mensuplarına Kürtçe ve Türkçe çok kısa bir açıklama yaptı. Tek “35 yıl sonda döndüğüm için mutluyum. Gelişimin umarım Kürt özgürlük mücadelesine bir katsısı olur” diye konuştu.

 

Tek daha sonra kortejle partililerine sesleneceği Mittaniya Oteli’ne geçti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler