24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır12 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara7 °C
 • Antalya21 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,625
  %0.11
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40

Geleneksel oyunlar yeniden yaşatıldı

Geleneksel oyunlar yeniden yaşatıldı

23 Nisan 2014 Çarşamba 16:16

Diyarbakır'ın Çermik İlçe Kaymakamı Mimar Sinan Batmaz'ın talimatıyla ilçesinin geleneksel oyunlarını yıllar sonra ilk kez yaşatıldı.

Diyarbakır'ın Çermik İlçesinin geleneksel oyunlarımız yıllar sonra ilk kez yaşatıldı.

Halat çekme, el değdirerek bayrak koşusu, çift ayak atlama, kaşıkla pinpon topu taşıma yarışması, fasulye torbası atma oyunu ve çuval yarışı yapıldı. Vatandaşlar Kaymakam Mimar Sinan Batmaz'a teşekkür etti.

GELENEKSEL OYUNLAR

Kaymakam Mimar Sinan Batmaz'ın talimatıyla, ilçemizde özellikle gençler arasında yıllar önce yaygın olarak oynanan, unutulmaya yüz tutmuş oyunlar yeniden oynandı. Son olarak 30-40 yıl önce baharın gelmesi ile birlikte yapılan geleneksel yarışmalar, büyük ilgi görüyordu. Kaymakam Mimar Sinan Batmaz'ın yeniden oyunları yaşatması büyük takdir toplarken, vatandaşlar da bunun her yıl tekrarlanmasında büyük yarar olduğunu, bunun sonucunda geleneklerin unutulmayacağını söylediler. İşte şehir stadında öğrenciler arasında yapılan geleneksel oyunlarda dereceye girenler şöyle;

HALAT ÇEKME YARIŞMASI

"Halat Çekme yarışmasında Ziya Gökalp İlkokulu birinci, YBO ikinci ve Fatih Ortaokulu üçüncü oldu. El Değdirerek Bayrak Koşusu yarışmasında Fatih Ortaokulu birinci, Ziya Gökalp İlkokulu ikinci ve YBO üçüncü oldu. Çift Ayak Atlama oyununda da birinci YBO, ikinci Bahçe Ortaokulu üçüncü de Kale Ortaokulu oldu. Kaşıkla yumurta taşıma yarışmasının aynısı olan Kaşıkla Pinpon Topu Taşıma yarışmasında YBO birinci, Kale Ortaokulu ikinci ve Fatih Ortaokulu üçüncü oldu. Fasulye Torbası Atma oyununda Bintaş Ortaokulu birinci, YBO ikinci ve Petekkaya Ortaokulu üçüncü oldu. Çuval Yarışında ise YBO birinci, Fatih Ortaokulu ikinci ve Petekkaya Ortaokulu üçüncü oldu"

Geleneksel oyunların yaşatılması vatandaşlar tarafından olumlu karşılanırken, bunun daha önceden duyuru yapılarak herkesin izlenmesi gerektiği görüşünü savundular. Vatandaşlar gelecek yıl da oyunların tekrarını istiyor.

Okunma Sayısı : 4565
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com