1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Geleceğin turizmcileri kenti gezdi
Geleceğin turizmcileri kenti gezdi

Geleceğin turizmcileri kenti gezdi

Gençlere tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkmak konusunda duyarlılık yaratma amacıyla yapılan geziler kapsamında Turizm Haftası nedeniyle Anadolu Turizm ve Otelcilik Lisesi öğrencileri gezdirilirdi. Geziye katılan öğrenciler, öğretmenleriyle birlikte Büyü

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı'nın KUDEB Şube Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı'nın birlikte organize ettiği gezi kapsamında Turizm Haftası dolayısıyla Anadolu Turizm ve Otelcilik Lisesi öğrencileri tarihi yerleri gezdi. Tarihi ve kültürel mirası koruma bilincinin oluşturulması amacıyla yapılan gezide rehberlik yapan Antropolog Melike Dara Günel ve sanat tarihçi Kadri Avcı gençlerle birlikte Baydemir'i ziyaret etti.

40 öğrenciyi çiçeklerle karşılayan Baydemir, öğrencilerin gözündeki pırıltı ve özgüvenin kendisine büyük moral kattığını belirtti. Öğrencilerle teker teker tanışan Baydemir, “Bütün çabamız sizlere daha yaşanılır bir bölge ve ülkeyi miras olarak bırakmaktır” dedi. Diyarbakır'da geleceğin mesleğinin turizm sektörü olacağını bildiren Baydemir, Diyarbakır'ın tarihsel kökeni açısından Paris'in dünkü çocuk sayıldığını ifade ederek, “Diyarbakır'daki tarihi eserler bütün bölge nüfusunu besleme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle çok iyi bir bölümde okuyorsunuz” diye konuştu. Hiçbir zorluk ve zahmetin başarı önünde engel teşkil edemeyeceğini ifade eden Baydemir, gençlere mutlaka okumaları gerektiğini söyledi. Baydemir, öğrencilere bu meslekte başarılı olabilmeleri için Türkçe ve Kürtçenin yanı sıra mutlaka bir yabancı dile hakim olmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

Öğretmen Aydın Çelik de gençlerin Diyarbakır'da yaşamalarına rağmen birçok yeri bu gezi sırasında ilk defa görme şansına eriştiklerini belirterek, belediyenin bu hizmetinden dolayı teşekkür etti. Baydemir daha sonra gençlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

HABERE YORUM KAT