1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Geleceğimizi niye pazarlık konusu yapıyorsunuz
Geleceğimizi niye pazarlık konusu yapıyorsunuz

Geleceğimizi niye pazarlık konusu yapıyorsunuz

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, dershanelerin kapatılması tartışmaları ile ilgili olarak, "Geleceğimizi niye pazarlık konusu yapıyorsunuz? Bu da her zamanki gibi bir oyalama.2015'e erteledim."

A+A-

Neyi erteledin, ne kadarını erteledin, master projen ne, topyekün eğitim sistemini nasıl dizayn edeceksin" dedi.

Meclis'ten basın toplantısı düzenleyen Tan, dershane sorununun milli eğitim sistemi sorunu olduğunu söyleyerek, halkın ihtiyaçlarına göre eğitim sisteminin belirlenmesi gerektiğini kaydetti. Doğru eğitim sisteminin tartışılması gerektiğini belirten Tan, "Eğitim sistemi nasıl olmalıdır onu tartışalım. Bu mesele dışişlerinden, içişlerinden, tarım politikasından da önemlidir. En önemli mevzu eğitim meselesidir" dedi.

MGK kararlarının basına sızmasına yönelik olarak ise Tan, "Milli Güvenlik Kurulu'na gelen belgeleri bizimkiler kuzu kuzu imzalamışlar. Bunun hiçbir mazereti yok. Hepiniz imzalamışsınız. Peki başka neleri imzaladınız?" şeklinde konuştu.

Devlet sırrı arkasına sığınılamayacağını söyleyen Tan, "Sen benim katlimi ferman veriyorsun, bunu nasıl gizli tutabilirsin? 10 bin insanı KCK'dan içeri sokuyorsun. Bir o kadar dershaneyi, cemaati suçluyorsun. Kürt işadamları listesi milli Güvenlik Kurulu'ndan geçip de infaz edilmişlerse, bu dedikodular doğruysa bunun gizlisi saklısı olmaz. Devlet eşkıyalık yapamaz, cinayet işleyemez. O zaman bütün mahkemeleri, bütün karakolları kapatın. Kanunsuz yaptığımız ne varsa bunları açıklamak durumundasınız" ifadesini kullandı.

Dershanelerin 2015 yılına kadar özel okula dönüştürülmesi ile ilgili olarak Tan, "Geleceğimizi niye pazarlık konusu yapıyorsunuz? Bu da her zamanki gibi bir oyalama. 2015 e erteledim. Neyi erteledin, ne kadarını erteledin, master projen ne, topyekün eğitim sistemini nasıl dizayn edeceksin? Bunların hiçbirinin cevabı yok" diye konuştu.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun başarılı olamama sebebini ise CHP ve MHP'nin laik ve Ulus devlet anlayışından ödün vermemesine bağlayan Tan, 1921 Anayasası'nın teklif olarak getirilmesini istedi.

HABERE YORUM KAT