1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Geçişlere vize bile yetmedi!
Geçişlere vize bile yetmedi!

Geçişlere vize bile yetmedi!

Vizeler alındı, hacı adayları Habur'dan Irak'a giriş yaptı, ancak Bağdat'tan geri çevrildiler. Hacı adayları dönmeye karar verdi.

A+A-

Vizeler alındı, binlerce hacı adayı önceki gece ve dün sabah Habur'dan Irak'a giriş yaptı, ancak Bağdat'ta vardıklarınca yönetim kararıyla geri çevrildiler. Hükümetler arasındaki krize kurban giden hacı adayları dönmeye karar verdi.
 
IRAK'TA BEKLİYORLARDI
 
Irak'ta bekletilen ve Suudi Arabistan'a gitmek isteyen Türkiye'den giden hacı adayları, onları götüren şirket aracılığı ile Gaziantep'teki Irak konsolosluğundan vize aldı. Bunun üzerine Suudi Arabistan'a gitmek için yeniden yola çıkan hacı adayları, daha önce de geçemedikleri kontrol noktasından geri çevrildi.
 
KAFİLEDEKİ HACI ADAYLARI
 
Kafiledeki hacı adaylarından Hüseyin Salih, vize işlemlerini tamamladıklarını ancak Irak merkezi hükümetinin kontrol noktasından yine geri çevrildiklerini söyledi. Salih, Irak vizesi almalarına rağmen her hangi bir açıklama yapılmadan yeniden geri çevrildiklerini aktardı. Salih, günlerdir yollarda perişan olduklarını belirterek, "Günlerdir elimizdeki birkaç parça yiyecekle ayakta duruyoruz. Bize her hangi bir yardım veya destek gelmedi." diye şikayette bulundu.
 
38 SAATTİR YOLLARDALAR
 
Bağdat'a doğru gittiklerini ve iki kez geri çevrilerek Türkiye'ye sınırlarına geri döndüklerini anlatan Hüseyin Salih, yaklaşık 38 saat yol kat ettiklerini bildirdi. Kurban Bayramı'na sayılı günlerin kaldığını söyleyen Salih, artık Türkiye'ye dönmeye karar verdiklerini bildirdi. Psikolojik bir savaşla karşı karşıya olduklarını söyleyen Türk haccı adayı, bazı vatandaşların ise hala kutsal topraklara gitmek için direndiklerini anlattı.
 
VİZE BEKLEYENLER DE VAR
 
Bölgesel Kürt yönetiminin hakimiyetindeki bölgeden çıktıktan sonra, Musul'un Kasiyat köyünün yakınlarında Bağdat hükümetine bağlı askerler tarafından önlerinin kesildiğini ifade eden Mehmet Abi, "Silahlı askerler konvoyun önünü kesmiş durumda. Bize izin verilip verilmeyeceği henüz belli değil. Suudi Arabistan'a geçişimize izin verecekler mi yoksa tekrar Türkiye'ye geri mi gönderileceğiz bilmiyoruz. Sabahtan beri bekliyoruz" dedi.
 
Öte yandan 3 gündür Zaho'daki benzin istasyonları ile camilerde misafir edilen hacı adaylarından bir kısmının henüz vize alamadığı için beklemeye devam ettiği bildirildi.