1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Geçim kaynağı aracına dönüştürüldü
Geçim kaynağı aracına dönüştürüldü

Geçim kaynağı aracına dönüştürüldü

DİYARBAKIR- Yaklaşan yerel seçim öncesi ülke genelinde kaçak yapılaşmada büyük artış olduğu bildirildi.

A+A-

Başta deprem olmak üzere afet tehlikelerine karşı 2 yıl önce Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Yasası'nın yürürlüğü girmesiyle "Kentsel Dönüşüm Projeleri" hayata geçirilirken, yerel seçim öncesi Türkiye genelindeki tüm illerde can ve mal güvenliği açısından risk teşkil eden kaçak yapılaşmada hızlanma olduğu belirtildi.

- "Sadece bir şehre özgü sorun değil"

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Diyarbakır Şube Başkanı Turan Kapan AA muhabirine, Türkiye'de her seçim öncesi kaçak yapılaşmada yaşanan artışın bu yerel seçim öncesi de görüldüğünü söyledi.

Türkiye'de 81 vilayetin tamamında yaşanan kaçak yapılaşmaya tüm siyasi partilere mensup yöneticiler tarafından göz yumulduğunu dile getiren Kapan, "Bu sorun sadece bir şehre özgü sorun değil. Türkiye genelinde seçim öncesi binlerce kaçak yapı yapılıyor. Yaşadığımız mekanlar seçim kazanma araçlarına dönüştürülmesin. Bunu doğru bulmuyoruz. Vatandaş, denetimsiz yapılarla tehlikeye atılmamalı" ifadelerini kullandı.

- "Geçim kaynağı aracına dönüştürüldü"

Bu sorunda, yöneticilerin sorumluluğunun yanında kaçak yapıları yapan kişilerin fırsatçılığının da payının büyük olduğunu kaydeden Kapan, şöyle konuştu:

"Kaçak yapılaşmada durum yoksulluğun ötesinde kar amacına dönüştürülmüş. Vatandaş, devlet, vakıf veya şahıs arazisine 3-4 katlı bina çıkıyor. Bunun yoksullukla alakası yok. Kaçak yapılaşma, barınma ihtiyacından çok geçim kaynağı aracına dönüştürüldü. Hiç bir mühendislik hizmeti alınmayan bu yapılar can ve mal kaybı açısından büyük risk taşıyor. Kaçak yapı yapanlar seçim fırsatçılığı yapıyor."

Kapan, Türkiye genelinde yaklaşık yüzde 60 oranında kaçak yapı stoğunun bulunduğunu dile getirerek, "2000 yılından sonra kaçak yapılaşma oranında azalma oldu, ancak seçim önceleri artışa da engel olunmalı. Vatandaş da kaçak yapı yapmamalı" dedi.


Muhabir: Özgür Ayaydın
Yayınlayan: İbrahim Yakut 

HABERE YORUM KAT