1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Geçici anayasaya sıcak bakıyoruz'
'Geçici anayasaya sıcak bakıyoruz'

'Geçici anayasaya sıcak bakıyoruz'

Bursa'da konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, barış sürecinde Kürt siyasetinin bazı çatlak seslere rağmen sözünde duracağını söyleyerek, “Başbakan sözünde duracak mı? Zaman gösterecek” dedi.

A+A-

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Bursa İl Başkanlığı (YSGP) Nazım Hikmet Kültür Evi'nde 'Barış ve Anayasa' konulu panel düzenledi. Panele, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi ve Akil İnsanlar heyetinde yer alan Prof. Dr. Mithat Sancar, YSGP Merkez Yürütme Kurulu üyesi Saruhan Oluç konuşmacı olarak katıldı.

BDP'li Tan, salonda katılımın az olmasına tepki gösterdi. İmralı görüşmelerinde ve Kandil'de PKK ile 10 saat süren görüşmelerde yer aldığını belirten Tan şöyle devam etti:

“Olan biten şu: PKK silahlı mücadeleye son verecek. Önce çatışmasızlık sürecek. Ardından silahların sonsuza kadar susması... Türkiye de yeni bir anayasa yapacak, demokratikleşecek. İşin özeti bu. Bu pazarlığa PKK, BDP, Kürt siyaseti, Başbakan Erdoğan uyacak mı? PKK ve Kürt siyaseti topyekün sözünde duracak. Bazı çatlaklar olsa da Kürt siyaseti genel bir tanımla sözünde duracak. Başbakan sözünde duracak mı onu zaman gösterecek. Bir ay, iki ay içinde bu işin rengi belli olacak. Süreç devam edecek. Bu süreçte 'geçici anayasa' formülüne bile sıcak bakıyoruz.

HABERE YORUM KAT