1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gazze için gıyabi cenaze namazı kılındı
Gazze için gıyabi cenaze namazı kılındı

Gazze için gıyabi cenaze namazı kılındı

DİYARBAKIR- İsrail'in Gazze'de yaptığı katliamları kınamak ve Filistinlilere dua etmek amacıyla başlatılan 'Filistinlilere dua seferberliği nöbeti' kampanyası çerçevesinde Diyarbakılılar, Dağkapı Meydanında gıyabi cenaze namazı kıldı.

A+A-

Diyarbakır'da İftar sonrası Dağkapı Meydanında toplanan Diyarbakırlı Müslümanlar, teravih namazını kıldıktan sonra Filistin'de şehit olan Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Kadın ve çocukların da destek verdiği etkinlik, teravih namazının ardından, Gazze'de süren zulmün görüntülerinden oluşan sinevizyon gösterimi ile devam etti.Sık sık getirilen tekbirler eşliğinde, 'Kahrolsun israil', 'Gazze'ye selam direnişe devam' sloganları atıldı.

Hürdava Partisi Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'nun da destek verdiği etkinlikte 72 STK adına kısa bir konuşma yapan Anadolu Gençlik Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Abdurrahman Ergin, "Irkçı ve pkk İsrail, işkal ettiği Filistin topraklarında Müslümanlara yönelik katliamlarına devam ediyor. Faşist İsraillin 3 Yahudi gencin kaybolması bahane ederek başlattığı saldırılar bu gençlerin cesetlerine ulaşıldıktan sonra daha da arttı.

Birleşmiş Milletler, ABD ve başta İngiltere olmak üzere Avrupa birliği ülkeleri ist İsrail'in saldırılarını bir savunma hakkı olarak ikna ediliyorlar, oysa bu 3 gencin kaybolmasından da öldürülmesinden de İsrail istihbaratı sorumludur. Çünkü İsrail daha fazla Müslüman kanı dökmek için her türlü aşağılık davranışı yapabilecek bir karakterdedir.

İsrail bu gençlerin öldürülmesini tüm dünyaya 'Hamasın işi' şeklinde pazarlayarak saldırıya uğramışlık bahanesiyle Filistin halkına karşı girişeceği katliamı meşrulaştırmak istemiştir.Birleşmiş Milletler, ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri Siyonist İsrail'in 70 yıldır oynadığı bu oyunun zaten doğal aktörleridirler" dedi.

Bugün Suriye ve Irak'ta yaşanan savaşın tetikleyicisi siyonist İsrail olduğunu belirten Ergin, "Faşist İsrail Özellikle Sahur ve İftar saatlerinde saldırılar düzenlemektedir.Karşımızda Ramazan ayını cehenneme çevirmekten haz alan ve Kadın ve Çocuk öldürmekten haz alan aşağılık bir zihniyet vardır. Saldırılarda meskenlerin yanı sıra mabetlere ve sağlık merkezleri de vurulmuş. Mabetlere yapılan saldırılar siyonist İsrail'in kendinden başka kutsallığın olmadığının göstergesidir. İsrail aşağılık davranışlarının ve şımarık davranışlarının karşılığını er yada geç bulacaktır" şeklinde konuştu.

Abdurrahman Ergin'in konuşmasının ardından yapılan dua ile program son bulurken Filistin için yapılan dua seferberliğinin, her hafta devam edeceği, Pazartesi günü ise İsrail'i kınama amacıyla geniş katılımlı bir yürüyüş yapılacağı bildirildi.


(YHY-Y)

HABERE YORUM KAT