1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Gazilerden Diyarbakır Milletvekili İçten'e Tepki
Gazilerden Diyarbakır Milletvekili İçten'e Tepki

Gazilerden Diyarbakır Milletvekili İçten'e Tepki

Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten'in açıklamalarına tepki gösteren Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Taner Uran, teröristlerin vatan evladı gibi, bölücü başı Öcalan'ın ise barış güvercini gibi gösterilmeye çalışıld

A+A-

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Eskişehir Şubesi'ni ziyaret eden Genel Başkan Uran, pkk'lılara "oğlum" diye hitap eden AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten'e tepki gösterdi. İçten'in, "22 bin PKK'lı öldürüldü, 22 bin çocuğum öldürüldü. Hepsi benim çocuğum" sözlerini "talihsiz bir açıklama" olarak değerlendiren Uran, "Öldürülen pkk'lılar boş yere öldürülmedi. Öldürülen pkk'lılar, bu ülkenin bebeğini, imamını, öğretmenini, güvenlik görevlilerini haince pusu kurarak şehit ettiler" diye konuştu.

Birileri tarafından PKK'nın hoş ve sempatik gösterilmeye çalışıldığını ifade eden Uran, yapılanları kınadıklarını belirterek şöyle devam etti:

"30 yıldır bu memlekete kan kusturdular. Terörist hiçbir zaman normal bir vatan evladı gibi gösterilemez. Bölücü PKK' nın silah bırakacak diye normal gösterilmeye çalışılması hiç hoş değil. PKK'nın bitmesi lazım elbet ancak olmazsa olmaz kırmızı çizgilerimiz var. Abdullah Öcalan bölücü başıdır. Apo'nun muhatap alınıp barış güvercini gibi gösterilmesini kabul etmiyoruz. Habur Olaylarının tekrarlanmayacağı ne malum? Türk milletinin manevi değerleri var. Bunlar çiğnenemez. İmralı'da bölücü başı ile görüşülüyor, deniyor. Kapalı kapılar ardında ne vaatler verildi bilemiyoruz. Apo'ya asla farklı bir ayrıcalığı kabul etmiyoruz. İmralı Palas'tan alınsın F Tipi Cezaevi'ne konulsun dedik."

"BDP MECLİS'TE KÜRT HALKINI TEMSİL ETMİYOR"

BDP'nin Meclis'te Kürt halkını temsil etmediğini kaydeden Uran, "Demokratik çözümün yeri elbet Meclis'tir. Ancak BDP, PKK'nın siyasi kanadı olmaktan ayrılamamıştır. Demokratik çözüm diyorlarsa PKK'nın silahlı PKK olduğunu itiraf etmelidirler ve 30 yıl için bu ülkeden özür dilemelidirler. Aldıkları oy oranı ve bölgenin nüfusu belli. Kürt halkını temsil ediyorlar diye bir şey yok. Eskişehir gibi birçok şehirde Kürt kardeşlerimizle iç içe yaşıyoruz, cephede omuz omuza mücadele ediyoruz. Şehit ve gaziler arasında Kürt kardeşlerimiz de var. Şehit cenazelerinde görüyoruz, Kürtçe ağıtlarla şehitler toprağa veriliyor. Bu ülkede bin 500 Kürt korucu şehidimiz var" ifadelerini kullandı.

Uran, "PKK ile mücadele için harcanan para ülkenin kalkınması için kullanılsa 30 bin dolar kişi başı milli gelir olurdu" diyerek şöyle konuştu:

"PKK bu ülkenin bölgede güçlü olmasını isteyenler tarafından besleniyor. Dış güçler pkk'ya destekliyor. Çanakkale Savaşı'nda olduğu gibi mücadelemiz sadece PKK'ya  değil, 7 düvele karşı. PKK konusunda hükümet tarafından yürütülen çalışmaları yakından ve metanetle izliyoruz. Şehit aileleri, gazilerimiz ve onların aileleri bu ülkede en fazla fedakarlığı yapan kesim. Bu konuda her zaman tarafız. Nefes aldığı sürece gazilerin travması devam edecek. Başkanlık, eyalet sistemi gibi konuların içeriğini tam bilemiyoruz. Devlet, vatandaş ve hizmet için vardır. Yapılan ve yapılacak her şeyde ülkenin bütünlüğü korunmalı."

HABERE YORUM KAT