1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gazi’de ‘İn-cin top oynadı’
Gazi’de ‘İn-cin top oynadı’

Gazi’de ‘İn-cin top oynadı’

Yasakların kısmen devam ettiği Sur’da esnafın bin bir derdi var.

A+A-

Diyarbakır’ın Sur ilçesinin en gözde, önceleri kentin en işlek ve ilçe ekonomisinin can damarının attığı simge caddelerinden olan Gazi Caddesi’nin esnafları, akşamları gün batımından önce caddenin boşaldığına dikkat çekmek amacıyla dün meşhur cadde üzerinde kısa bir süre için bir futbol maçı yaptı.

‘İn-cin top oynuyor” diyen cadde esnafları, “Burada esnaflar perişan durumdayız. Hemşerilerimizin Sur’a gelerek yeniden burayı canlandırmalarını istiyoruz. Buna dikkat çekmek amacıyla esnaf olarak böyle bir karar aldık. Alışveriş için hemşerilerimiz yoksa bizde cadde üzerinde futbol maçı yaparız” diyerek durumlarına dikkat çektiler.
 
Elektrik Faturası Skandalı
 
Sur’da dört aya yakın süren sokağa çıkma yasağı ve çatışmalardan ötürü kapalı kalan işyerlerine gelen elektrik faturaları da Sur esnafı için ayrı bir dert. Esnaflar, hiç işyerini açmadıkları ve tüketim yapmadıkları gün gibi ortada olmasına rağmen gelen faturalar karşısında hem şaşkın hem de elektrik kurumuna öfkeli. Esnaflar, durumun biran önce düzeltilmesini istiyor. 
 
 
Sorunları Bitmiyor
 
Diyarbakır’da yaklaşık 13 günden bu yana sokağa çıkma yasağının kısmen uygulandığı Sur’da yasakların kalktığı Gazi Caddesinde esnafların sorunlarını bitmiyor. Öncelikle Gazi Caddesinde Balıkçılarbaşı’ndan Mardinkapı’ya doğru uzanan bölüm ile Malik Ahmet Caddesinin büyük bir kısmında görülen yer yer çökmeler ile güvenlik güçlerinin Balıkçılarbaşı dolmuş durağının yanına koydukları demir bariyerlerin kaldırılmasını isteyen esnaflar, dükkânlarının kapalı olduğu 4 aylık süre zarfında kendilerine gelen fahiş elektrik borçlarına da bir anlam veremediklerinden yakındı.  
 
Elektrik Faturası
 
“Yaklaşık 4 aynadan sonra yeniden dükkânlarımızı açtık. Gelen elektrik faturaları karşısında şok olduk. Buradaki esnaflara 800 ile 1.500 arası fatura gelmiş. Kapalı dükkâna fatura nasıl gelir onu anlamış değiliz” diyen Gazi Caddesi Esnafları, söz konusu hatanın da bir an önce düzeltilmesi gerektiğine işaret etti.
 
 
Gazi Caddesi esnaflarından Saatçi Kardeşler İşletmecisi Abdullah Cancı, “Herkesin elektrik faturası farklı geliyor. Mesela ben 10 gün önce iş yerimi açtım bana 170 Lira fatura geldi. Daha önceleri bir ayda 60 lira fatura geliyordu. Dükkanım kapalıyken elektrik nasıl kullanılmış hayret!” diyerek şaşkınlığını dile getirdi. Elektrik kurumuna öfkelenen Cancı ayrıca alarm sistemini kuran şirketin kendilerinden yıllık aidatı 100 dolar istediğini, dükkânının 5 aydan bu yana kapalı olduğunu ve bu nedenle ödemeyi yapamayacağını, mevcut sorun çözümü noktasında devletin adım atması gerektiğini kaydetti.
 
“İş Yapıyoruz Diyen Esnaf, Yalancıdır”
 
 
Gazi Caddesi esnafları, 103. günden sonra yasağın kısmen kaldırıldığı andan itibaren yaralarını kendi imkânlarıyla sarmaya çalıştıklarını belirterek, iş yapamamaktan dert yakındılar. “Bu ortamda ben iş yapıyorum diyen adam da yalan söylüyor. Sabahtan akşama kadar burada dükkânlarımızın önünde oturarak bir birimizin yüzüne bakıyoruz. Gelenler de meraktan gelip buraları gezip bir şey almadan dönüyorlar. Velhasıl kazancımız artık masraflarımızı karşılamaz oldu, perişanız” yorumunda bulundu.
 
“İki Ay Sonra İflas Edeceğiz”
 
Gazi Caddesi esnaflarından kuruyemişçi İbrahim Yalaz, iş yerini 10 gün önce açmaya başladığını belirterek, “Öyle gün oluyor ki, siftah etmeden eve gidiyoruz. Sur ilçesinde insanlarda bir tedirginlik var. Bu kamulaştırma belirsizliği insanları çok rahatsız ediyor. Ne olacaksa bir an önce olsun. Hükümet bu işi biraz daha uzatırsa iki ay içerisinde hepimiz iflas ederiz” dedi.
 
“Sur’u Güzelleştirelim”
 
Gazi Caddesi Esnaflarından Süleyman Eliş, güvenlik güçlerinin demir bariyerleri kaldırmasını, belediyenin de caddede oluşan çökmeleri yeniden onarması çağrısında bulunarak, “Gelin hep beraber Sur’umuzu yeniden inşa edelim. Buraları yeniden güzelleştirelim” dedi.
 
‘İn Cin Top Oynuyor’ Misali
 
Gazi Caddesi Esnafları, akşamları gün batımından önce caddenin boşaldığına dikkat çekmek amacıyla dün akşam saat 17.00’de Gazi Caddesi üstünde kısa bir süre için bir futbol maçı yaptı. ‘İn-cin top oynuyor” diyen cadde esnafları, “Burada esnaflar perişan durumdayız. Hemşerilerimizin Sur’a gelerek yeniden burayı canlandırmalarını istiyoruz. Buna dikkat çekmek amacıyla esnaf olarak böyle bir karar aldık. Alışveriş için hemşerilerimiz yoksa bizde cadde üzerinde futbol maçı yaparız” diyerek durumlarına dikkat çektiler.

 

(Selim Kaya)

HABERE YORUM KAT