1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gazi Yaşargil’de bir ilk
Gazi Yaşargil’de bir ilk

Gazi Yaşargil’de bir ilk

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi, başarılı ameliyatlarına bir yenisini daha ekledi.

A+A-

Hastane bünyesinde görev yapan üroloji uzmanı Op. Dr. Ali Akkoç ve ekip arkadaşları Op. Dr. Ramazan Topaktaş ve Op. Dr. Cemil Aydın yaptıkları ameliyatla hastanede bir ilke daha imza attılar.

Böbreğinde ve böbrekle idrar kesesi arasındaki kanalın (üreter) üst kısmında 2 cm ve 1 cm lik taşı olan 22 yaşındaki Mehmet Selim Tatar, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk kez gerçekleştirilen RIRS (Retrogradİntrarenal Cerrahi) veya diğer adıyla FURLAS (Flexibleüreterorenoskopi lazer ) ameliyatı ile sağlığına kavuştu.

Fleksiblüreterorenoskopi cihazı sayesinde artık böbrek taşı ameliyatlarının tamamen kapalı olarak yapıldığına değinen Akkoç, "Fleksiblüreterorenoskop cihazı uç kısmı kıvrılabilir yapıda, genellikle 3-3,5 mm kalınlıkta, oldukça ince çapa sahip narin bir alettir. İnce yapısı sayesinde vücutta herhangi bir delik ya da kesi yapılmaksızın doğal idrar yollarından böbreğe kadar ilerlenmekte ve böbrek içerisindeki taşlar lazer teknolojisiyle ufak parçalara ayrılmaktadır. Ucu kıvrılabilen bir alet olduğu için böbreğin farklı bölgelerindeki taşlara ulaşma imkanı sağlar. Ayrıca flexiblüreterorenoskop, idrar yollarından olan kanamaların araştırılmasında, şüpheli üst üriner sistem patolojisi ( üreter veya böbrekte tümör şüphesinde) olan hastalarda tanı koyma amacıyla kullanılabilir. Ama günümüzde en yaygın ve başarılı kullanım alanı böbrek taşlarıdır.

Genel anestezi altında uygulanan bu yöntemin avantajları olarak; yüksek başarı oranları, böbreğe doğal yoldan girildiği için perkütan ve açık cerrahi gibi yöntemlerden farklı olarak vücutta kesi izi olmaması, kanama ihtimalinin perkütan ve açık cerrahiye göre oldukça minimal olması nedeniyle kanama eğilimi olanlarda ve antikoagülankullananlardada uygulanabilmesi, hastanın aynı gün veya ertesi gün taburcu olabilmesi, pelvik ve at nalı böbrek gibi doğuştan böbrek anomalisi olan hastalarda da güvenle uygulanabilmesi sayılabilir.

Daha önce hastanemizde gerçekleştirdiğimiz birçok endoskopik, perkütan, laparoskopik ve açık ürolojik cerrahilere ek olarak, FURLAS ameliyatınıda Diyarbakır halkının hizmetine sunmaktan mutluluk duymaktayız” dedi. Artık ankaraya ileri merkezler gitmeye gerek yok hiçbir hastanın masrafı gitmiyor yeşil kartlı olsa bile tüm ameliyatlarımı ücretsizdir hastalarımızın bir dua etmeleri ve sağlıklarına kavuşmaları  bizleri sevindirir.

Doktorların gerçekleştirdiği başarılı ameliyat ile sağlığına kavuşan 22 yaşındaki Mehmet Selim Tatar ise, “Çok hastaydım ve aşırı sıkıntı çekiyordum. Doktorların haberlerini medyadan sık sık takip ediyordum, hocalarımla ilgili çok güzel haberler okuyor bilgiler alıyordum ve kendilerine gelmeye karar verdim. Allah razı olsun kendilerinden benimle çok ilgilendiler hemen tetkik ve tahlillerim yapıldı. Ameliyat kararı verdiler ve başarılı bir ameliyat sonrası şimdi çok sağlıklıyım. Allah binlerce kez kendilerinden razı olsun çok mutluyum.

Ameliyat süresincede hiçbir masrafımda gitmedi. Bana ve diğer yatan hastalara çok ilgili ve alakalı davranıyorlar ve moral veriyorlardı. Sağlığıma kavuştuğum için çok mutluyum bana yapılan bu insanlığı asla unutmayacağım emeği geçen doktorlarıma ve hastane personellerine çok teşekkür ederim” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT