1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gazi Caddesi'ndeki yasak esnafın ricasıyla kaldırılmış
Gazi Caddesi'ndeki yasak esnafın ricasıyla kaldırılmış

Gazi Caddesi'ndeki yasak esnafın ricasıyla kaldırılmış

Diyarbakır Valiliği, Sur ilçesindeki olaylardan zarar gören 603 esnaf ve evlerini terk etmek zorunda kalan 4 bin 322 aileye Başbakanlık tarafından gönderilen ödenekten 3 milyon 326 bin 464 TL yardım yapıldığını duyurdu.

A+A-

Valilik, 30 Aralıkta Gazi Caddesindeki yasağında da Sur esnafının ricasıyla kaldırıldığını bildirdi.


Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bir aydan bu yana uygulanan sokağa çıkma yasakları sürüyor. Halkın ve esnafın göçünün de sürdüğü Sur ilçesindeki esnaf ve ailelere Başbakanlıktan destek geldi. Sur’daki 603 esnafa toplam1 milyon 753 bin 500 TL yardımda bulunulurken, çatışmalar dolayısıyla evlerini terk etmek zorunda kalan 4 bin 322 aileye de 1 milyon 562 bin 964 TL değerinde yardım yapıldığını bildirdi.
 
“Ziraat Bankası her şubesinden paralarını alabilirler”


Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Sur ilçesinde meydana gelen PKK olayları neticesinde zarar gören küçük esnafın mağduriyetinin giderilmesi ve acil ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Başbakanlık tarafından Valiliklerine gönderilen ödenekten esnafa yardımda bulunduklarını kaydederek şöyle dedi:


 “İşyeri fiilen Sur ilçesinde bulunan, 01.12.2015 tarihi itibariyle faal olarak çalışan ve Vergi Dairesi’nde basit usulde vergi kaydı olan küçük esnafımızın mağduriyetlerinin giderilmesi ve acil ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla nakdi yardımda bulunduk. Başbakanlığımız tarafından Valiliğimize gönderilen ödenek ile şu ana kadar 603 esnafımıza toplam 1 milyon 753 bin 500 TL yardım yaptık. Yardım almaya hak kazanan esnafımız, Ziraat Bankası her şubesinden T.C. kimlik numaraları ve kimliklerini ibraz ederek ve hiçbir masraf ödemeden paralarını alabilirler. Yaptığımız bu yardımlar, zor durumda kalan küçük esnafımızın acil ihtiyaçlarını karşılamaları adına yapıldı. Sur esnafımız bir kaç defa bizleri ziyaret edip, yaşadıkları sıkıntıları dile getirdiler.

 

Bizler de imkanlar dahilinde elimizden gelen her türlü yardımı yapacağımızı ifade etmiştik. Yapılan bu yardımlar Devletimizin her zaman halkımızın yanında olduğunun en önemli göstergesidir. Vatandaşlarımızın ve esnafımızın mağduriyetlerinin giderilmesi adına çalışmalarımıza devam edeceğiz”
 
Gazi’deki yasak esnafın ricasıyla kaldırılmış


Gazi Caddesi’ndeki yasağın da Sur esnafının ricasıyla kaldırıldığını anlatan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, “Özellikle Gazi Caddesinde işyeri bulunan esnafımızın ricası ve onların daha fazla mağdur olmalarının önüne geçilmesi adına 30 Aralık 2015 Çarşamba günü saat 07.00 itibariyle sokağa çıkma yasağını kaldırdık” dedi.
 
 
4 Bin 322 Aileye Yardım
 
Sur’da kazılan çukur, barikat ve akabinde uygulanan sokağa çıkma yasağından dolayı evlerini terk etmek zorunda kalan 4 bin 322 aileye de yardımlar yapıldığını dile getiren Vali Aksoy, ayrıca çatışmalardan dolayı evlerini terk eden ama kalacak yeri olmayan 28 ailenin ise otellere yerleştirildiği ifade ederek şunları söyledi:
 
 
“Yardımlar sosyal yardımlaşma vakfı tarafından dağıtılıyor. Bu kapsamda Diyarbakır Merkez, Sur, Bağlar, Kayapınar ve Yenişehir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız tarafından, ilimiz genelinde 4 bin 322 aileye toplam 1 milyon 562 bin 964 TL yardım yapıldı. Yine ilimiz genelinde Sur ve Yenişehir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından bin 105 koli gıda yardımı ve 6 bin 50 adet ekmek dağıtımı gerçekleştirildi.
 
“28 aile otellerde misafir edilmekte”
 
Bunun dışında Sur ilçesindeki evi dışında kalacak hiçbir yeri olmayan 28 aile (93 kişi) çeşitli otellerde misafir edilmekte ve onların da masrafları Valiliğimiz tarafından karşılanmaktadır. Bizler devlet adına bugüne kadar vatandaşlarımızın yanında olduğumuz gibi, bundan sonra da onların mağduriyetlerini gidermek ve Diyarbakır’ımızı daha yaşanır bir kent haline getirmek adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

 

Devletimiz vatandaşlarımızın refahı adına her türlü çalışmayı yapmaya devam edecektir. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın”
 
Toplamda 3 milyon 326 bin 464 TL
 
Vali Aksoy, Sur ilçesindeki 603 esnaf ve 4 bin 322 aileye Başbakanlık tarafından gönderilen ödenekten toplamda 3 milyon 326 bin 464 TL yardım yapıldığını, bu yardımların acil nitelikte olduğunu ve süreceğini de sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler