1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gazetecilere baskı ve yıldırma sürüyor
Gazetecilere baskı ve yıldırma sürüyor

Gazetecilere baskı ve yıldırma sürüyor

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde 2013 yılı Gazetecilere Yönelik Hak İhlalleri Raporu'nu açıklayan Özgür Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye'de halen gazetecilere yönelik baskı, yıldırma, tutuklama, yargılama ve cezaların son bulmadığını söyledi.

A+A-
Merkezi Diyarbakır'da bulunan Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC), , düzenlediği bir basın toplantısıyla 2013 yılı Gazetecilere Yönelik Hak İhlalleri Raporu'nu açıkladı. Cemiyet merkezinde düzenlenen basın toplantısına Özgür Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hayrettin Çelik ve cemiyet yöneticileri katıldı.
 
'Hak ihlalleri had safhada'
 
Basın toplantısında rapora ilişkin basın metnini okuyan Cemiyet Başkanı Çelik, Çalışan Gazeteciler Günü'nün 1961'den beri kutlandığını belirterek, 53'üncü yılına giren Çalışan Gazeteciler Günü'nde Türkiye'de halen gazetecilere yönelik baskı yıldırma, tutuklama, yargılama ve cezaların devam ettiğini vurguladı.
 
Gazetecilere yönelik hak ihlallerinin had safhada olduğunu kaydeden Çelik, “Halen 86 gazeteci, yazar ve dağıtımcının cezaevinde olduğu bir ülke burası. Halen gazetecilerin işkence ve kötü muamele gördüğü, tehdit edildiği, saldırıya uğradığı, haber takibi engellendiği, işten atıldığı, yayın yasaklarının olduğu, sansüre uğradığı bir ülke. Her ne kadar yönetenler, iktidar sahipleri bunun tam aksini iddia etseler de, raporlar ve istatistikler, bu devletin gerçek yüzünü ortaya koymaya yetiyor” dedi.
 
'Gerçeklerden taviz vermeyeceğiz'
 
Devletin, 90'lı yıllarda faili meçhul cinayetlerle katlettiği gazetecileri, bugün zindanlara atarak, susturmaya çalıştığını ifade eden ÖGC Başkanı Çelik,  gazetecilerin haber takip ederken, direk hedef gözeterek saldırıya maruz kaldıklarını,  tehdit edilerek gazetecilik yapmaktan vazgeçirilmeye çalışıldığını kaydederek, şunları söyledi:
 
“Nasıl ki, 90'lı yıllarda arkadaşlarımız katledilirken, bir avuç da olsa yürekli gazeteciyle muhalif gazetecilik ısrarla yürütüldüyse, bugün de tüm bu engellemelere rağmen gerçeklerden asla taviz vermeyerek, doğru bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz”
 
'Bu ülkenin vicdanıdır'
 
Cezaevinde bulunan gazetecilere vurgu yapılan açıklamada, tüm çabalara rağmen, cezaevindeki gazetecilere yönelik halen olumlu bir gelişme yaşanmadığını dile getirerek, “Tamamen hukuksuz delillerle cezaevinde tutulan gazeteci arkadaşlarımıza reva görülen bu uygulama kabul edilebilir değildir. Uluslararası kuruluşların raporlarına göre, tutuklu gazeteci sayısı ile Çin, İran ve Eritre'yi de geride bırakarak dünyada en çok gazeteci hapseden ülke unvanını alan Türkiye'nin bu karnesi, ülkedeki demokrasinin de ne durumda olduğunun göstergesidir. Buradan tekrar çağrı yapmak istiyoruz; Cezaevinde bulunan gazeteciler, bu ülkenin vicdanıdır. Onların tek amacı gerçekleri kamuoyuna duyurmak olmuştur. Bu nedenle bu arkadaşlarımızın suçsuz olduğunu artık bilmeniz gerekiyor. Bunun için arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Bizler hakikat arayışçıları olarak, halkı doğru bilgilendirme adına, çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladığımız bugün, öncelikle gazetecilere yönelik hak ihlallerinin son bulduğu bir dünya diliyoruz ve tüm gazetecilerin Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyoruz.” dedi.
 
Çelik açıklamanın ardından hazırladıkları raporun istatistik verilerini basın mensuplarıyla paylaştı.
ÖGC tarafından hazırlanan rapordaki verilere göre, 2013 yılında gazetecilere yönelik ihlaller ve rakamları şöyle sıralanıyor:
 
*Cezaevindeki Gazeteci Yazar ve Dağıtımcılar: 86
 
*Saldırıya Uğrayan Gazeteciler: 36
 
*Gazetecilere Yönelik İşkence-Kötü Muamele-Darp: 150
 
*Gazetecilere Yönelik Tehdit ve Fişleme İddiaları: 20
 
*Gözaltına Alınanlar: 87
 
*Tutuklananlar: 16
 
*Haklarında Soruşturma Açılan Gazeteciler: 13
 
*Haklarında Dava Açılan Gazeteciler: 44
 
*Haklarında Ceza Verilen Gazeteciler: 64
 
*Haber Takibi Engellenen Gazeteciler: 38
 
*İşten Çıkarılan Gazeteciler: 73
 
*Baskına veya Saldırıya Uğrayan Basın-Yayın Organları: 3
 
*Toplatılan ve Yasaklanan Yayınlar: 57
 
*Engellenen İnternet Siteleri: 29
 
*Yayın Sansürü – Otosansür: 32

HABERE YORUM KAT