1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gazeteciler: Sur'dan daha fazla haber yapacağız
Gazeteciler: Sur'dan daha fazla haber yapacağız

Gazeteciler: Sur'dan daha fazla haber yapacağız

Gazeteci Mazlum Dolan'ın tutuklanmasını değerlendiren gazeteciler, Dolan'ın gizlenmek istenenleri açığa çıkardığı için tutuklandığını belirtti. Bu arada Haber Nöbeti’nin dördüncü grubu da dün kente geldi.

A+A-

Diyarbakır Sur'da ağır yaralanan Fatma Ateş'i 19 Şubat günü ambulansın bulunduğu yere taşıdıktan sonra gözaltına alınan DİHA muhabiri Mazlum Dolan'ın "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanmasını değerlendiren gazeteciler, tüm gazetecilere bir mesaj verilmeye çalışıldığını söyledi.

Mazlum için ortak bir ses olmalıyız

Dolan'ın tutuklanmasının kabul edilemez olduğunu dile getiren Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC) Eşbaşkanı Hakkı Boltan, söz konusu duruma karşı ortak bir ses olmak için tüm kurumlarla ortaklaşarak eylem planı çıkaracaklarını belirterek, "Ortak bir sesle gazeteci Dolan'ın serbest bırakılması için çağrılarda bulunacağız. 80 gün bulunduğu yerden gönderdiği haber görülmüyor ve suç delili olarak kabul ediliyor. Biz bunun karşısında ne yapılması gerekiyorsa yapacağız" dedi.

Türkiye'de haberlerin suç delili sayıldığını hatırlatan Boltan, "Suçlu olan gazeteciler değil bu zihniyetin kendisidir. Arkadaşımız Mazlum Sur'dan haber yaptığı için tutuklandı. Biz de Sur'u daha fazla gündeme getirip oradan haber yapmaya devam edeceğiz. Biz kamuoyu ve çevreden duyarlı olmalarını ve yanımızda olmalarını istiyoruz" çağrıda bulundu.

Tutuklanmamasını sağlayamamak başarısızlıktır

Haber Nöbeti için Diyarbakır'a gelen gazetecilerden Gökhan Biçici, "Mazlum'u öldüremediler, tutukladılar. Bununla gazetecilere bir mesaj veriliyor. Özelde Kürt gazetecilere genelde tüm gazetecilere bir mesajdı. Bu aslında haber nöbeti için bölgeye gelen gazetecilere de bir mesajdı. Sur'da mahsur kalan Mazlum'un ölmemesini sağlamak ve onu hayatta tutmak için bir kamuoyu oluşturarak oradan çıkmasını sağlamak bir başarıydı. Tutuklanmamasını sağlayamamak ise başarısızlıktır" dedi. Dolan'ın günlerce Sur'da haber yaparak, gizlenmek istenenleri açığa çıkardığına vurgu yapan Biçici, "Bu tavrı gazetecilerin örnek almasını istemiyor devlet. Bu gizliliklerinin açığa çıkmasını istemiyor. Bu yüzden tutukladıklar. Biz gazetecilerin bunu tersine çevirmesi gerekiyor. Mazlum gibi gerçeğin peşine düşüp gizlenmek istenenleri açığa çıkarmak gerekiyor" dedi.

Sur'da estirilen devlet terörünü teşhir edecek gazeteciler istenmiyor

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetimi Fatih Polat, Dolan'ın halkın haber alma hakkını kendi hayatı önünde tuttuğu için tutuklandığını belirtti. Polat, "Devletin zırhlı araçları içinde iliştirilmiş gazetecilik yapanlar el üstünde tutulurken, meslektaşımız Mazlum tutuklanıyorsa bu devletin gazeteci siyasetinin bir somut göstergesidir" diyerek, devletin Sur'da estirdiği terörü teşhir edecek gazetecilerin istenmediği için Dolan'ın tutuklandığını belirtti. "Mazlum, Beritan ve diğer gazeteci arkadaşlarımız özgür olmadıkça batıdaki gazeteciler de özgür olmayacak" diyen Polat, bölgedeki gazetecileri desteklemek için başlattıkları Haber Nöbeti'ni sürdürenler olarak Dolan'ın serbest bırakılması için mücadele edeceklerini söyledi.

Bu arada zor koşullarda çalışan gazetecilerle dayanışmak ve alanda beraber haber takibi yapmak için Diyarbakır'a gelen 4'üncü gazeteci ekibi Haber Nöbeti'ne başladı. Dün sabah saatlerinde kente gelen 4'üncü ekipte Aram Ekin Duran, Aysel Kılıç, Güliz Karaoğlan Vural, Gülşen İşeri, Gülten Üstündağ, Leyla Alp, Nevin Sungur, Pelin Cengiz ve Yavuz Baydar yer alıyor. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler