1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gazeteciler dayanışma için Diyarbakır'a geliyorlar
Gazeteciler dayanışma için Diyarbakır'a geliyorlar

Gazeteciler dayanışma için Diyarbakır'a geliyorlar

Gazeteciler, zor koşullar altında çalışan meslektaşlarıyla dayanışmak için sokağa çıkma yasaklarının sürdüğü kentlere gidip dayanışma nöbeti gerçekleştirecek, haber yapacak.

A+A-

Gazeteciler sokağa çıkma yasaklarının ve çatışmaların sürdüğü Kürt illerinde zor koşullar altında çalışan meslektaşlarıyla dayanışma nöbeti düzenliyor.

Gazetecilerin dayanışma nöbeti gruplar halinde düzenlenece ve her hafta bir başka grup gazeteci Diyarbakır'a gierek hem nöbete katılacak hem de haber yapacak.

"GERÇEĞİN PEŞİNDEYİZ, MESLEKTAŞLARIMIZIN YANINDAYIZ"

"Gerçeğin peşindeyiz, meslektaşlarımızın yanındayız” başlıklı bir açıklama yapan gazeteciler, dayanışma nöbetine katılım için çağrıda bulundu.

Çağrı metni şu şekilde:

“Halkın haber alma hakkı için canı pahasına çalışan meslektaşlarımızla dayanışmanın batıdaki biz gazetecilerin de en temel görevlerinden biri olduğu düşüncesindeyiz ve bu düşünceyle silahların gölgesinde görev yapan meslektaşlarımızı yalnız bırakmayacağız.

Basın meslek örgütlerinden ve gazetecilerden oluşan bir heyetin sokağa çıkma yasakları ile baskı altında tutulan bölge illerine yapacağı ziyaretin ardından, bizler de meslektaşlarımızla dayanışmak için, gazeteciler üzerindeki baskıların son bulması için, gazeteciliğin suç olmadığını anlatmak için, halkın haber alma hakkı için bölgeye gideceğiz.

Gazeteci meslektaşlarımızla birlikte çalışıp, onların üzerindeki baskıların kalkması için dayanışma duygularımızı götüreceğiz. Her hafta bir grup gazeteci olarak sokağa çıkma yasağı ilan edilen kentlere giderek, haber yapacağız.”

KATILIM İÇİN BAŞVURU

Dayanışma için ilk grup önümüzdeki hafta yola çıkacak. Dayanışma nöbetine katılmak isteyen gazetecilerin, katılabileceği tarihlerle birlikte dayanismanobeti@gmail.com adresi ile temas kurmaları gerekiyor.

Nöbete katılacak olan gazetecilerin, orada görev yapan gazetecilerle koordineli çalışması, masrafları kendilerinin karşılaması ve kendi sorumluluğunu alması gerekiyor. (İlerihaber)

HABERE YORUM KAT