1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gazeteci Namık Tarancı Diyarbakır'da anıldı
Gazeteci Namık Tarancı Diyarbakır'da anıldı

Gazeteci Namık Tarancı Diyarbakır'da anıldı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da 22 yıl önce faili meçhul cinayete kurban giden gazeteci Namık Tarancı, eşi Devran Tarancı ve sevenleri tarafında öldürüldüğü yerde karanfil bırakılarak anıldı.

A+A-
Gazeteci Namık Tarancı'nın öldürüldüğü yer olan Bağlar ilçesi Kahveönü semtindeki evinin önünde sevenleri bir araya geldi. Aralarında Özgür Gazeteciler Cemiyeti, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Diyarbakır Şubesi'nin de yer aldığı anma törenine, gazeteci Namık Tarancı'nın eşi Devran Tarancı ve sevenleri de katıldı.
 
Burada grup adına açıklama yapan yazar Şehmus Diken, Namık Tarancı'nın çok iyi bir edebiyatçı olduğunu söyledi. Diken, "1992'de karanlık yıllarda ape Musa gibi özgür basının şehit düşen temsilcileri gibi Namık'ı da o kervana davet ettiler. Şehit edildi.
 
Yürekli bir arkadaşımızdı. Siyasi arkadaşları onu kaptan diye hitap ederdi. Hakiki bir kaptandı. Öldükten bir gün sonra evinin bulunduğu sokağın arkasında arkadaşının evine gitmiştik. Eşi ve minicik çocuğu çok zor günler yaşadı. Kelimeler boğazımıza düğümlenmişti. Söyleyecek hiçbir şey yoktu sadece yüz yüze baktık. Ruhu şad olsun" dedi.
 
Açıklama sonrası gazeteci Namık Tarancı'nın öldürüldüğü yere eşi Devran Tarancı ve sevenleri karanfil bıraktı.
 
(BE-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT