1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gazeteci Geerdink canlı kalkanlarla gözaltında
Gazeteci Geerdink canlı kalkanlarla gözaltında

Gazeteci Geerdink canlı kalkanlarla gözaltında

Diyarbakır'da yaşayan Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink, dün gece Yüksekova'nın Varegoz bölgesinde operasyonlara karşı tutulan nöbetten dönen canlı kalkanlarla birlikte askerlerce gözaltına alındı.

A+A-

Hollanda'nın Het Parool ve De Groene Amsterdammer gibi yayın organlarında yazan ve 2006'dan beri Türkiye'de çalışan, 2012'den bu yana da Diyarbakır'da yaşayan Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink dün gece polislerce bir kez daha gözaltına alındı. Geerdink'in gözaltına alınması Hollanda'nın resmi haber ajansı ANP tarafından da duyuruldu.


Geerdink, haber yapmak üzere gittiği Hakkari Yüksekova'nın Varegoz bölgesinde operasyonlara karşı tutulan nöbetten dönen 30'a yakın canlı kalkanlarla birlikte Kamışlı Jandarma Karakolu askerlerince durdurularak, gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar karakola götürüldü.


Gözaltındaki Geerdink, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda "Yüksekova'da gözaltındayım. Bugün ve yarın bulunduğum grupla savcılığa çıkarılmayı bekliyoruz. Canlı kalkan grubuyla gözaltına alındım. Bir şekilde telefonumu kullanmama izin verdiler" yazdı.


Frederike Geerdink, Ocak 2015'te Türkiye'yi ziyaret eden Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders'in temasları sırasında da gözaltına alınmıştı. "Örgüt propagandası yapmak" ile suçlanan Geerdink, Nisan ayında görülen davada beraat etmişti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler