1. HABERLER

  2. TV - DİZİ - MAGAZİN

  3. Gazeteci Fikri Ayyıldız vefat etti
Gazeteci Fikri Ayyıldız vefat etti

Gazeteci Fikri Ayyıldız vefat etti

Nokta dergisini genel yayın yönetmenlerinden Fikri Ayyıldız hayatını kaybetti.

A+A-

Nokta Dergisi'nde yayın yönetmenliği yapan Fikri Ayyıldız,  hayatını kaybetti.  Fikri Ayyıldız kanser tedavisi görüyordu. Nokta dergisinde Fikri Ayyıldız'ın yayın yönetmenliği yaptığı dönemde Ankara Temsilciliği görevinde bulunan Turgay Türker, Ayyıldız'ın vefatından büyük bir üzüntü duyduğunu söyledi.Türker, Fikri Ayyıldız'ı şöyle anlattı: "Fikri Abi dergicilik, yayıncılık hayatında çok müstesna bir insandır. Gerek habere bakışı, gerekse beraber çılştığı arkadaşlarına çizdiği vizyonla farkını ortaya koymuştur. Neşeli ve babcan tavırlarıyla yazı işlerini ve haber grubunu her zamla Fikri abisiydi."

 

 

 Dördüncükuvvetmedya\'da yazan Fuat Uğur, Fikri Ayyıldız\'ın hastalığını ve kazandığı tazmitanı anlattı. Kısa bir Nokta dergisi tarihi de aktaran Fuat Uğur\'un 26 Şubat'ta dorduncukuvvetmedya.com'da yayınlanan yazısını yeniden yayınlıyoruz.

 

SİZ, FİKRİ AYYILDIZ\'I TANIR MISINIZ?

Medya dünyasındaki onlarca kişinin bu soruya “tabii tanıyoruz” yanıtını vereceğini biliyorum. Sorum, siz okurlara. Fikri Ayyıldız’ı tanır mısınız? Bilmiyorsanız tanıtayım. Adı aslında Fikri Nazif Ayyıldız’dır. Biz Fikri deriz ona. Annesi Sevim ise, Nazif... Çocukluktan kalma alışkanlığıyla.

Fikri, Türkiye’nin en iyi gazetecilerinden biridir. Eski Maliye Bakanı ve DSP milletvekili Masum Türker satınaldıktan sonra NOKTA dergisini adeta yeniden yaratan adamdır. Yayın yönetmeniydi, onunla 4 yıl kadar birlikte çalıştık. Dört güzel yıl. Her bir günü, ayrıca hatırlanmaya değerdi.

Fikri hasta biliyor musunuz?

Ve tabii hastanede şu anda. Barsaklarındaki bir polip bazı komplikasyonlar yapabilecek gibi görünüyor. Karaciğerinde de şüpheli bir gölge var. Kemoterapi uygulanacak ameliyat öncesinde.

Biz bu durumu fazla ciddiye alamıyoruz. Bunun sebebi yine Fikri’nin kendisi.

Dünyanın en matrak adamı olduğu için ziyarete gittiğimizde diğer hastaları rahatsız etmemek için kapılarla birlikte ağzımızı da kapatıyoruz zorunlu olarak. İki büklüm kıvrılarak gülüyoruz.

Bir ara “Senin son zamanlarda bi sıkıntın var, bana söylemiyorsun” dedi dün.

Böyle işte.

Ama bu hastalık telaşı içinde sevindirici bir gelişme oldu ve Fikri, eski Maliye Bakanı, DSP’nin üst düzey yöneticilerinden Masum Türker tarafından Nida Ergenç’e satılan NOKTA dergisine karşı açtığı davayı kazandı.

Masum Türker’in tek kuruş teknolojik yatırım yapmadığı NOKTA’yı adam ederken her türlü teknik donanımsızlığın üstesinden gelmesini bilmişti. Öylesine yetenekliydi. Yayın yönetmeni olarak inanılması güç bir enerjisi, ikna kabiliyeti, motivasyonu ve içtenliği vardı.

Biz ayrıldıktan sonra Fikri orada kaldı. Nokta dergisi Masum Türker’in tercihiyle küçüldükçe küçüldü, tirajı azaltıldı, ekonomik imkânlar sıfırlandı. Fikri son iki-üç yılında Nokta’yı insanüstü bir gayretle 3-4 kişiyle yayına hazırladı.

Dergi sonunda Nida Ergenç adlı işadamına satıldığında yapılan anlaşma açıktı.

Masum Türker, daha az olduğu için Karikatürist Musa Kart’ın tazminatını üstlenmiş, Fikri’nin tazminatını da Nida Ergenç’e devretmişti.

Solculuk kolay oluyor insanlar için. Özellikle demokratik solculuk. Haktan ve adaletten sözetmek de öyle.

Masum Türker, kendisine, gösterdiği özveriyle trilyonlar kazandıran Yayın Yönetmenini bir çırpıda “devredivermişti” Nokta ile birlikte yeni Patrona.

Vicdanı sızlayan kimse var mıydı ortalıkta bilemiyorum. Bazı arkadaşlarımız, masum Türker’in ortağı Kemal Gönül’ün çok üzüldüğünü söylüyorlar.

Üzülmek yeterli miydi? Daha fazlasını yapmak gerekmez miydi?

Devam edelim.

Yeni Patron Nida Ergenç, çalışmak istemediği Fikri Ayyıldız’ı bir süre sonra çıkardı işten.

Çıkardı ama tazminatlarını ödemedi. Dava kaçınılmazdı. Emekli maaşıyla tam dört yıldır yaşıyan Fikri, bu süre zarfında tırnaklarıyla tutunmaya çalıştı.

Atılan kazıkları bile o yüce gönüllülüğüyle affetti. Yıllarca verdiği emeğini bir çırpıda, bir kalemde silen Masum Türker onu hasta yatağında, gece yarısı ve uykusunun ortasındayken aradığında bile zarafetini her zamanki gibi muhafaza etmesini bildi.

Fikri kan kusup “kızılcık şerbeti içtim” diyen bir nesilden çünkü. Onun soylu duruşunu anlayabilecek kişilerin de en azından derilerinin kalınlaşmamış, duyarlılıklara açık olması gerekir, öyle değil mi?

Her neyse, ahde vefa, emeğe verilen değer, hak bilirlik ve adalet gibi kavramların, yerini para, çıkara bıraktığı bir dönemde yaşadığımızı biliyoruz nasıl olsa.

Sonuçta Fikri, NOKTA’nın sondan bir evvelki patronu Nida Ergenç’e karşı açtığı davayı kazandı.

Şimdi milyarlarca lira değerindeki tazminatını nasıl ve kimden alacağına geldi sıra. Son çıktığı haliyle itibarı yeniden iade edilen NOKTA için Fikri’nin tazminatları bir insanlık borcu.

Bu borcun altındaki tek kişi Fikri’nin son patronu Nida Ergenç değil yalnızca. Aynı zamanda Fikri’nin tüm emeğini, sonuna dek kullanan Masum Türker ve ortağı Kemal Gönül de bu borcun altında.

Vicdan bu, olanda sızlıyor, olmayanda aramak nafile çaba.

Ama o kadar da kolay değil artık insan içine göğsünü gere gere çıkmak.

Hele de halkın karşısına. Hem de hak ve adaletten sözederek.