1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Gazeteci Dolan için AİHM'e yapılan başvuru reddedildi
Gazeteci Dolan için AİHM'e yapılan başvuru reddedildi

Gazeteci Dolan için AİHM'e yapılan başvuru reddedildi

Özgür Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) tarafından DİHA muhabiri Mazlum Dolan için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) "geçici tedbir" talebiyle yapılan başvuru reddedildi. Kararda her hangi bir gerekçeye yer verilmedi.

A+A-

ÖHD ve MHD tarafından DİHA muhabiri Mazlum Dolan için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) "geçici tedbir" talebiyle yapılan başvuru reddedildi.

 

Kararda her hangi bir gerekçeye yer verilmedi. AİHM'in Dolan için yapılan "geçici tedbir" talepli başvurusu reddedilen avukatlardan Ramazan Demir, bu kararla AİHM'in bölgenin bombalanması yönündeki gerekçeleri ciddi bulmadığını söyledi.
 
AİHM'in Cizre'de yüzlerce kişi için "tedbir" talepli yapılan başvuruları reddetmesi üzerine ortaya çıkan sonucu, başvuru dilekçelerinde hatırlattıklarını kaydeden Demir, “Yaşanan bombardımanın orada bulunanların yaşamını bir bütünen riske atmaktadır. Fiziksek bütünlükleri tehlikededir dedik. Bu talebi ciddi bulmadı” dedi. AİHM'in vereceği "tedbir" kararları ile “Ciddi bulsa bile, 'bunu yaşat, bunu doğur, bunu hayatta tut' yönünde tedbirler alması gerekir. Bu kararlar Sur'da yaşanan durumu insanların yaşam tehlikesi olarak görmedi” dile getirdi.
 
Demir, AİHM'in bu kararında “Bize neden AYM'ye gitmediniz' demedi. AYM'nin zımmen yetkisiz olduğunu burada kısmen de olsa ortaya çıkarmış da oldu” diye konuştu.

 

(Şehmus Kızılaslan)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler