1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Gaz maddeleri için kanun teklifi
Gaz maddeleri için kanun teklifi

Gaz maddeleri için kanun teklifi

HDP, güvenlik güçlerinin toplumsal olaylara müdahalede kullandığı göz yaşartıcı gaz ve tozların "kimyasal silah" sınıfında sayılarak yasaklanması istemiyle kanun teklifi verdi.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekilleri ve Diyarbakır Milletvekilleri Çağlar Demirel ve İdris Baluken, bölgede halka yönelik kullanılan ölümcül gazlara ilişkin Meclis Başkanlığı'na kanun teklifi verdi.

Kanun teklifi ile güvenlik güçlerinin toplumsal olaylara müdahale sırasında kullandığı göz yaşartıcı gaz ve tozların "kimyasal silah" sınıfında sayılarak yasaklanması istendi.


Hazırlanan metinde, 2014 yılında güvenlik güçlerinin gaz kullanımı sonucu 8 kişinin hayatını kaybettiği, en az 453 kişinin de yaralandığı hatırlatıldı. Yine son 10 yıl içerisinde 8 çocuğun güvenlik güçlerinin gazlı müdahaleleri ile katledilmesinin yanı sıra aynı zaman diliminde 146 çocuğun da müdahaleler sebebiyle yaralandığına metinde yer verildi.


'Polislerin sıktığı gaz birçok hastalığa neden oluyor'


Polisler tarafından sıkılan gazdan kaynaklı kişide meydana gelen hasar ve hastalıklara da dikkat çekilen kanun teklifinde şunlar kaydedildi: "Astım krizi, epilepsi atakları, yakından atılan biber gazı kapsülleri, plastik mermiler ve darpa bağlı kas-iskelet sistemi yaralanmaları, yumuşak doku zedelenmeleri, kesiler, yanıklar, basit kırıklardan öldürücü düzeyde açık-kapalı kırıklar, kafa travmaları, plastik mermilerden kaynaklı görme kayıplarına varan göz problemleri ve karın içi organ yaralanmaları oluşturmaktadır."


Gerekçede, tarafından toplumsal olaylara müdahalede kullanılan gazların ölümcül olduğu belirtilerek, özelikle göz yaşartıcı, aksırtıcı kimyasal gazların tehlikeli olduğuna dikkat çekildi.


Gerekçenin devamında şu hususlara yer verildi:


"Polisler tarafından toplumsal olaylara müdahalelerde kullanılan göz yaşartıcı gazlar geniş bir kimyasal grubu oluşturmakta ve 'kimyasal silah' olarak nitelendirilmektedir. Türkiye'de bu sebeple kayıt edilen birçok ölümlü vaka mevcuttur. Gazdan etkilenme düzeyi; Kullanılan maddeler geç ortaya çıkan sağlık sorunlarına da yol açabilmektedirler.

Yüksek miktarlarda ve uzamış temas nedeniyle sağlık riskleri çok ciddidir ve ölüme bile yol açabileceği saptanmıştır. Sözkonusu gazlar Anayasamızın 5 ve 17. ve 56. maddeleri ile Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi`nin 2. maddesi ile teminat altına alınmış maddi ve manevi varlığını geliştirme ve yaşama hakkını ihlal etmektedir. Bu nedenlerle polislerin kullandığı göz yaşartıcı gazlar veya tozların kimyasal silah sınıfında sayılarak yasaklanması gerekmektedir."

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler