1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gariban insanların pazarı
Gariban insanların pazarı

Gariban insanların pazarı

Sur ilçesinde yoksul yurttaşlar, “Gariban insanların pazarı” olarak bilinen Urfa Kapı'da, kaldırımlara serdikler eski ayakkabı, elbise ve köylerden getirilen sebze ve meyveleri alıp-satarak geçimlerini sağlamaya çalışıyor. 3 TL'ye satmak istediği ceketine

A+A-

DİYARBAKIR'ın Sur ilçesinde bulunan ve halk arasında “Gariban insanlar pazarı” olarak bilinen Urfa Kapı'da kimi yurttaşlar kendilerine yapılan yardım ile çöplerden topladığı eşyaları satıyor.

Kimi yurttaşlar ise, kullandığı eşyaları getirip burada ikinci el olarak satışa sunuyor. Kendilerine yapılan yardım ile çöplerden toplanan elbise ve ayakkabıları kaldırımlara sererek, satış yapan esnaflardan yüzde 40 engelli Mahmut Yıldız, akşam saatlerine kadar yapılan yardımlarda verilen ikinci el elbiseleri satarak geçimini sağladığını belirtti. Ceketini satmak için pazara gelen Haci Bekir adlı yurttaş ise, ceketi için 3 TL isterken, pazarcıların 2 TL'ye almak istemesi üzerine ceketini satmaktan vazgeçip evin yolunu tutuyor.

'Günde 10 ile 15 TL kazanıyorum'

Üniversite mezunu olan çocuğunun KPSS sınavı nedeniyle bir türlü yerleşemediğini söyleyen Aziz İzetin adlı yurttaş ise, 3 ayda bir engelli maaşı aldığını belirtti. İzetin, “Yoksulluk diz boyu” diyerek 20 yıldan bu yana Urfa Kapı mevkiinde, küçük bir el arabası ile sigara, salatalık, sarımsak ve ilkbaharda yeşil nohut satarak geçimini sağladığını belirtti. Sağ ayağından ameliyat olan İzetin, maddi durumları yetmediğinden dolayı bacağına platin taktıramadığını ifade etti. Belediyenin saat 09.00 ile 17.00 saatleri arasında tezgâhlarını kurmalarına izin verdiğini dile getiren İzetin, günde 10 ile 15 TL arası kazandığını söyledi. Diyarbakır eski Valisi Hüseyin Mutlu ve Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'tan iş istediğini dile getiren İzetin, her ikisinden de iş talebine karşılık bulmadığını söyledi. İzetin, 50 yıldır Diyarbakır'da zenginin daha da zenginleştiğini ve fakirlerin daha yoksulaştığını gülümseyerek söyledi.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT