1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Garbul ailesi Sur’dan ayrıldığından beri geçinemiyor
Garbul ailesi Sur’dan ayrıldığından beri geçinemiyor

Garbul ailesi Sur’dan ayrıldığından beri geçinemiyor

Sur içindeki evlerinden çatışmalar nedeniyle çıkmak sorunda kalan 4 nüfuslu Garbul ailesinin hayatı, göç ettiklerinden bu yana alt üst oldu.

A+A-

Ayda 100 TL kira verdikleri yıkılmaya yüz tutmuş Şehitlik semtindeki evde yaşam mücadelesi veren aile fertleri, mahallelin yardımları ile ayakta durabiliyor.
 
Yıllardır Diyarbakır'ın tarihi Sur ilçesine bağlı Hasırlı Mahallesi'nde yaşayan Garbul ailesi, sokağa çıkma yasakları ve çatışmalar nedeniyle doğup büyüdükleri evlerini terk etmek zorunda bırakıldı. Yaşadıkları evden zorla çıkarılan 2 çocuklu aile, diğer birçok aile gibi Şehitlik Mahallesi'nde bulunan harabeye dönüşmüş bir eve yerleşti.
 
Ailenin ayda 100 TL kira ile tuttuğu yıkılmaya yüz tutmuş 2 odalı evin ne badanası var ne de tuvaletin kapısı. Daha önce hurdacılık yaparak ailesinin geçimini sağlayan henüz 25 yaşındaki Sara hastası baba Fadıl Garbul ise aylardır işsiz.
 
İhtiyaçlarını mahalleli karşılıyor
 
Eşiyle 4 yıl önce evlendiklerini dile getiren Garbul, Sur'dan göç ettirildikleri günden bu yan yaşamlarının alt üst olduğunu ifade etti. Aylardır iş aramasına rağmen iş bulamadığını söyleyen Garbul, mahallinin yardımları ile ayakta durmaya çalıştıklarını dile getirdi.
 
'Sur'dan ayrıldığım günden beri zor günler geçiriyorum'
 
Sur'dan ayrıldıkları ilk günden bu yana büyük bir özlemle Sur'a dönmeyi beklediklerini belirten Garbul, evlerinin çatışmaların en yoğun yaşandığı yerde olduğu için şimdi tamamen yıkıldığını söyledi.

 

Sur'dayken de durumlarının çok iyi olmadığını ancak evleri olduğunu ve ailesiyle birlikte geçimlerini sağlayabildiklerini anlatan Garbul, Sur'dan ayrılmak zorunda kaldıkları ilk günden bu yana hayatlarının darmadağın olduğunu dile getirdi. 

HABERE YORUM KAT