1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. GAPUTAEM kendi elektriğini üretecek
GAPUTAEM kendi elektriğini üretecek

GAPUTAEM kendi elektriğini üretecek

GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi (GAPUTAEM), güneş enerjisini kullanarak kendi elektriğini üretecek.

A+A-

Karacadağ Kalkınma Ajansı (KKA) 'nın desteği ile GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi (GAPUTAEM), güneş enerjisinden kendi elektriğini üretecek.                         

Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın 2014 Yılı Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı kapsamında GAPUTAEM'nin sunduğu, “Güneş Tarlası Kurulumu Projesi”nin destek sözleşmesi, GAPUTAEM Müdürü Şevket Tekin ile Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun tarafından imzalandı.

KENDİ ELEKTRİĞİNİ ÜRETECEK

KKA tarafından 592 bin TL hibe desteği verilecek proje, toplam 790 bin TL'lik yatırımla gerçekleştirilecek.

Lisanssız elektrik üretimine ilişkin Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından 2 Ekim 2013 tarihinde yayınlanan Yönetmeliğe dayanılarak hazırlanan proje ile üretilen enerji, aynı Yönetmeliğe göre çift okuma sayacı takılarak dağıtım şirketinin şebekesine bağlanacak. Proje ile GAPUTAEM'in Silvan Yolu üzerindeki yerleşkesinde 2,4 dekarlık tarım dışı alanda Güneş Enerji Santrali (GES) kurulacak.

KKA Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun, yenilenebilir enerji kaynaklarının bölgemizde fazla olduğunu söyleyerek bu kaynakların bölgemiz açısından yeterince değerlendirilmediğine dikkat çekti.

KARACADAĞ DESTEĞİ OLACAK

Karakoyun, amaçlarının bölgedeki yenilenebilir enerji kaynaklarını değerlendirmek olduğunu vurgulayarak, "Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programımıza 35 proje başvurusu yapıldı. Yapılan teknik ve mali değerlendirme sonucu başarılı olan 8 projeye 4 milyon TL hibe desteği vereceğiz. Bölgemizin uluslararası tarımsal araştırma merkezi olan GAPUTAEM'in yürüteceği bu projeyi önemsiyoruz. Projenin başarılı olması halinde, güneş enerjisinin özellikle tarımsal sulamalarda kullanılması için örnek teşkil edecektir." dedi. Bölgede model olması beklenen projenin 9 ay içerisinde tamamlanması öngörülüyor.

HABERE YORUM KAT