1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. GAP’ın kilit tesisi Silvan Barajı
GAP’ın kilit tesisi Silvan Barajı

GAP’ın kilit tesisi Silvan Barajı

DSİ Genel Müdürü Murat Acu, Silvan Barajı’nın tamamlandığında 2 milyon 351 bin 230 dekar zirai alanın sulanacağını söyledi.

A+A-

Türkiye’de Atatürk Barajından sonraki en büyük Sulama Barajı olan GAP’ın kilit tesisi Silvan Barajında inşaat çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

 ‘’Atatürk Barajından Sonra 2. Büyük Baraj’’

175,50 metre yüksekliğindeki 8,5 milyon m3 hacimli gövdesi ile Ülkemizin ve Avrupa’nın en yüksek ön yüzü beton kaplı (ÖYBK) tipinde olan Silvan barajı oluşturacağı 7,3 milyar m3 rezervuar hacmi ile Güneydoğu Anadolu Projesinin Atatürk Barajı’ndan sonra 2. Büyük barajı olacak. Hiçbir Sulama tesisi bulunmayan Silvan ovasını suyla buluşmasını sağlayacak olan baraj aynı zamanda Batman sınırında ki köylerin arazilerini de su ile buluşturacaktır.

 “ÜLKE EKONOMİSİNE YILLIK 1,1 MİLYAR TL KATKI”

DSİ Genel Müdürü Murat Acu yaptığı açıklamada, “Silvan İlçe Merkezinin yaklaşık 18 km kuzeyinde Dicle Havzasında bulunan Kulp Çayı üzerinde yapımı devam eden ve yüzde 52 gerçekleşme seviyesine ulaşan Silvan Barajı tamamlandığında 2 milyon 351 bin 230 dekar zirai alan sulanacak. 160 MW kurulu güç ile yıllık elektrik üretimi 681 – 88,41 GWh hidroelektrik enerji üretilecektir.

Silvan Projesi 4 aşamalı olarak planlanmış olup, her aşamada Silvan Barajı rezervuarından sulamaya verilen su miktarı artarken, Silvan Hidroelektrik Santralinde üretilen elektrik enerjisi azalacaktır. Baraj ülke ekonomisine yılda 1,1 milyar TL katkı sağlayacak, 305 bin kişiye istihdam alanı oluşturacaktır. Silvan Barajı, tamamlandığında Güneydoğu Anadolu Projesi’nin en önemli 2. sulama projesi olacaktır” dedi.

(Engin öztürk)

HABERE YORUM KAT