1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. GAP Eylem Planı'nın detayları Diyarbakır'da belirleniyor
GAP Eylem Planı'nın detayları Diyarbakır'da belirleniyor

GAP Eylem Planı'nın detayları Diyarbakır'da belirleniyor

GAP Eylem Planı'nın detayları, 20 Ağustos'ta Diyarbakır'da gerçekleştirilecek İzleme ve Değerlendirme Konseyi Toplantısı'yla netleştirilecek. Toplantıda çıkan sonuca göre, 2012 yılı sonunda bitirilmesi hedeflenen planın çalışmaları başlayacak.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 27 Mayıs'ta açıklanan GAP Eylem Planı'nın uygulanacağı 9 ilde yapılacak İzleme ve Değerlendirme Konseyi Toplantısı'nın ilki 20 Ağustos Çarşamba günü Diyarbakır'da başlayacak.

Toplantıya, GAP Eylem Planı'nda belirtilen 12 bakanlık ve GAP İdaresi'nden gelecek temsilcilerin yanısıra vali, belediye başkanları, kaymakamlar, rektörler ve ticaret ve sanayi odası yetkilileri katılacak. Toplantıda, özellikle sulama kanalları ve tarımsal eğitim konularının üzerinde duracak. Ayrıca alt yapı yatırımları, bölgede yapılacak çevre ve köy yolları ile kurumsal kapasitenin geliştirilmesine yönelik çalışmaları ele alınacak.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, toplantıda, 2012 yılı sonuna kadar gerçekleştirilmesi planlanan projelerin tamamının değerlendirileceğini söyledi. Toplantıda çıkacak sonucun GAP İdaresi Başkanlığı'nca da GAP Yüksek Kurulu'na sunulacağını belirten Kaya, "GAP Eylem Planı'nın 5 yıllık bir süreci kapsıyor. Plan ekonomik kalkınmanın gerçekleştirilmesi, sosyal gelişimin sağlanması, alt yapının geliştirilmesi ve kurumsal kapasitenin arttırılmasına yönelik konularda 73 başlıktan oluşuyor. 73 başlığın tamamının GAP Eylem Planı İzleme ve Değerlendirme Konseyi Toplantısı'nda Diyarbakır ölçeğinde değerlendirilecek" dedi.

Toplantıda, Diyarbakır'da hayata geçirilmesi gereken projeler tek tek ele alınacağını ifade eden Kaya şöyle konuştu: "Bu projelerde hangi aşamaya gelindiği ve daha başka neler yapılması gerektiği değerlendirilecek. Bizim için son derece önemli bir toplantı. Diyarbakır'ın cazibe merkezleri kapsamından daha fazla yararlanmasını sağlayacak tarım ve hayvancılığa yönelik kırsal kalkınma yatırımları ile istihdam ve sanayinin güçlendirilmesine yönelik projeler sunacağız. Gerek oda olarak ve gerekse de kamu kuruluşları olarak hazırladığımız projelerin bu toplantı sonrasında hayata geçirilmesi ile ilgili de çabalarımız sürecek. GAP Eylem Planı, sivil toplum kuruluşlarının görüşü dikkate alınarak hazırlandığı için tüm kesimlerce benimsendi. GAP Eylem Planı'nda hayata geçirilmesi düşünülen diğer çalışmalarda da sivil toplum kuruluşlarının görüşü alınarak ve bu tür toplantılara ortak edilerek kararlar alındığı taktirde GAP Eylem Planı'nın başarıyla hayata geçirileceğine inanıyoruz."