1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Galatasaray UEFA'dan ceza alacak mı?
Galatasaray UEFA'dan ceza alacak mı?

Galatasaray UEFA'dan ceza alacak mı?

Finansal Fair Play kriterlerine uymayan Galatasaray ile UEFA arasındaki kritik toplantı dün gerçekleşti. İşte Nyon'daki tarihi zirvede A'dan Z'ye tüm detaylar...

A+A-

UEFA-Galatasaray toplantısında neler yaşandı?

Merakla beklenen UEFA - Galatasaray zirvesi, dün gerçekleşti. UEFA'nın Nyon'daki merkezinde 3 saat süren görüşmeye Kulüp Başkanı Dursun Özbek , Genel Sekreter Fatih İşbecer, Hukuk İşlerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyeleri Eşref Alaçayır ve Ural Aküzüm ile bu dava için tutulan dünyaca ünlü avukat Jean Louis Dupont katıldı.


"BİZ 15 MİLYON EURO ARTI VERDİK"
Sabah Gazetesi'nin haberine göre; Dursun Özbek, tarihi toplantıda UEFA heyetine, "Geldiğimiz ilk günden itibaren sizlerin uyarılarını çok önemsiyoruz ve buna göre hareket ediyoruz. 40'ın üzerinde olan oyuncu kadromuzu 20'li rakamlara indirdik. 3 yıllık sürenin ilk 2 yılında biz yokuz. Üçüncü yılın son çeyreğinde bu sürece dahil olduk. Geldiğimiz günden bu yana ekonomiyi toparlamaya çalışıyoruz. İlk 2 yıldaki zararlar kabulümüz ama üçüncü yılda 15 milyon Euro artı verdik" dedi.

Galatasaray Başkanı Özbek'ten UEFA açıklaması
"BİLEKLİK KAMPANYASI DÜZENLEDİK"
Başkan Özbek, savunmasını şu sözlerle sürdürdü:
"Yeni projeler üretiyoruz. En değerli oyuncumuz Burak Yılmaz'ı Çin'e sattık. Bileklik kampanyası düzenledik. Diğer finansal konularda da çalışmalarımız var. Sizden şunu istirham ediyoruz. Kararlılığımız, niyetimiz ortada. Galatasaray her zaman Avrupa kupalarında olan ve en iyi şekilde ülkesini temsil eden, Avrupa futboluna katkı sağlayan, UEFA şampiyonu olan büyük bir kulüp. Sizlerden cezayı verirken iyi niyetimizi ve gayretimizi görüp ödüllendirmenizi istiyoruz. İlk 2 yıl ile 3. yıl arasındaki farkı takdirinize sunuyoruz. Bizi men etmek yerine 3 yıllık toparlama sürecinin ardından 2 yıl daha ek süre verirseniz tüm sorunları çözeceğimizin garantisini veriyoruz. Unutmayın ki Galatasaray, Avrupa'nın önemli bir rengi ve değeri. Gelin bunu birlikte yaşatalım."


UEFA UMUT VERDİ
UEFA yönetimi son 6-7 aydaki verilerden etkilenirken, Galatasaray yönetimine ilk kez katı konuşmayarak, "Yaptıklarınız, gayretleriniz, uğraşlarınız ve sonuçlar umut verici. 3 yılın 2 yılını sizden öncekiler kötü geçirdi. Bizim uyarılarımızı dikkate almadılar. Sizin gayretlerinizden memnunuz. Bunu da görüyoruz" dediler. Bu ifadeler Galatasaray yönetimini umutlandırdı. "2 yıllık ek sürede istediğinizi yapmazsak en ağır cezaya razıyız" diyerek salondan çıktılar.


"CEZA GELİRSE CAS'A GİDERİZ"
Dursun Özbek toplantının ardından UEFA'nın '1+1 yıl Avrupa'dan men' talebi ile ilgili kararı bir hafta içerisinde vereceğini söyledi. Özbek, "Son derece net bir savunma verdik. Gerçekçi açıklamalar yaptık. Hakimler Kurulu, karar verecek. Olumsuz bir sonuçta CAS'a götürme hakkımız var. İnşallah buna gerek kalmaz. Bir hafta içerisinde karar çıkacak. Galatasaray'ın ceza almaması gerektiğini anlattık. İki tarafın da birbirini anladığı bir toplantı oldu. UEFA'nın bize teklif ettiği çeşitli cezalar var. En ağır olanını almak istemediğimizi savunmamızda belirttik. Mali durumumuzun başabaş gelmesi konusunda kendilerini detaylı bilgilendirdik" ifadelerini kullandı.


DUPONT'DAN CAS TEHDİDİ
Bu dava için özel olarak tutulan Jean Louis Dupont, dünkü savunmasında UEFA müfettişleri ve hakimlerine CAS yolunu hatırlattı. Geçmişte UEFA'dan 1+1 yıl men cezası alan Malaga'nın +1'ini CAS'ta kaldırdığı belirtildi. (Dupont'a Galatasaray ilk etapta 100 bin Euro ödeme yaptı. UEFA 1+1 yıl Avrupa'dan men edilme ihtimalini ortadan kaldırırsa Dupont'a sarı-kırmızılı kulüp 600 bin Euro daha ödeme yapacak)


"AVRUPA'SIZ TÜKENİRİZ"
Mayıs ayında Galatasaray'ın kara geçeceğinin vurgulandığı savunmada UEFA'ya, "Avrupa kupaları en önemli gelir kaynağımız. Bizi men ederseniz, ekonomik olarak nasıl düzelmemizi beklersiniz? Loca-koltuk satışından sponsorlara kadar Avrupa'dan men kararı her şeyi olumsuz etkiler" mesajı verildi.


KULİS: 1 YIL CEZA, 1 YIL ERTELEME
Peki Galatasaray'a ceza gelecek mi? Bu konuyla ilgili bir sürü iddia var. Fakat en güçlü görüş, "UEFA, Galatasaray'a 1 yıl Avrupa'dan men cezası verecek diğer bir yılı ise erteleyecek" yönünde. Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, bu iddia için, "Daha ortada bir ceza yok. Biz umutluyuz" yorumunu yaptı. (Radikal)

HABERE YORUM KAT