1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. GAİB, hububat bakliyat sektörü pazar arayışını sürdürüyor
GAİB, hububat bakliyat sektörü pazar arayışını sürdürüyor

GAİB, hububat bakliyat sektörü pazar arayışını sürdürüyor

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 2015 yılı Ocak ve Temmuz ayı döneminde 141 ülkeye 1 milyar 172 milyon 384 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

A+A-

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (MBTG), 2015 yılı Ocak ve Temmuz ayı döneminde 141 ülkeye 1 milyar 172 milyon 384 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi.


Güneydoğu Anadolu İhraçatçı Birlikleri'nden (GAİB) yapılan açıklamaya göre, MBTG Yönetim Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya'nın başkanlığında toplanarak gündemi değerlendirdi. Sektörel sorunların görüşüldüğü toplantıda 2015 yılı ihracat verileriyle ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.


Açıklamada görüşlerine yer verilen Altunkaya, Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliğinin Ocak-Temmuz 2015 döneminde 1 milyar 172 milyon 384 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini belirterek, bir önceki yılın aynı döneminde gerçekleştirilen ihracatın yakalandığını bildirdi.


Temmuz 2015 verilerine göre birlik üyelerinin bir önceki yılın temmuz ayına oranla 5,2'lik artışla 136 milyon 35 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini aktaran Altunkaya, sektörün hedeflerine ulaşabilmesi yönünde sürdürülen çalışmalara devam edildiğini, özellikle dünya genelinde tanıtım alanında yoğun bir faaliyet gösterildiğini ve gerek birlik gerekse MBTG'nin söz konusu tanıtımlarda önemli roller oynadığını dile getirdi.
 
141 ülkeye ihracat gerçekleştirildi


Ocak ve temmuz ayı döneminde toplam 141 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini belirten Altunkaya, şunları kaydetti:


 “Yapılan ihracatlar da Orta Doğu ülkeleri birinci sırada yer alırken, Afrika ülkeleri, Amerika ülkeleri, Avrupa Birliği, Asya ülkeleri. Türk Cumhuriyetleri ile eski Eski doğu bloku ülkeleri ve diğer Avrupa ülkeleri ihracat gerçekleştirilen bölgeler olmuştur. Sektörümüzle ilgili olarak en fazla ihracat bu dönemde de Irak, Suriye, Sudan, Benin, Suudi Arabistan, Libya, İran, Lübnan ve ABD ülkeleri ilk sıralarda yer almıştır. Ürün bazında bakıldığında ise bitkisel yağlar, un, bisküvi, makarna, kakaolu mamuller, şekerli mamuller, margarin, irmik, bulgur, yem çeşitleri, mercimek, nohut, fasulye, baharat çeşitleri ve diğer ürünlerimiz ihracatı gerçekleştirilen ürünler kategorisinde ilk sıralarda yer almıştır."
 
Tanıtım çalışmaları ülkemiz için olumlu sonuç veriyor
Ülke ürünlerinin tanıtımı için gerekli girişimlerinin sürdürüldüğünü aktaran Altunkaya, açıklamasını şöyle tamamladı:


 “Dünyanın dört bir yanında açılan fuarlarda stantlarımız ve faaliyetlerimizle ülkemizin ve beraberinde ürünlerimizin adını sıkça duyurmaktayız. 14 Eylül 2015 tarihinde İtalya'nın Milano kentinde gerçekleştirilecek olan Türkiye Milli Günü'nde de gerek MBTG gerekse birlik olarak yerimizi alacağız.

 

Zaten 1 ila 15 Ağustos tarihleri arasında Milano Expo 2015'te 15 gün süren MBTG tanıtım faaliyetleriyle sektörel birçok ürünün tanıtımını yaptı. Bundan sonraki süreçte de önceliğimiz tanıtmak ve yeni pazarlar oluşturulmasına katkılar sağlamaktır.

 

Yapılan tanıtım çalışmalarının olumlu dönüşünü alıyoruz. Son olarak Hindistan ve Çin hükümetleri ülkemizden büyük oranlarda hububat bakliyat alımı yapmak üzere girişimde bulundular. Elbette firmalarımızın hedef olarak belirlediğimiz ülkelerde firmalarını ve markalarını tanıtmaları da önemli olacaktır. Sektörümüzle ilgili gerek Güney Afrika gerekse Güney Amerika ve Uzakdoğu ülkeleri önemli hedef pazarlar arasında yer almaktadır”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler