1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gaffarlar buluştu!
Gaffarlar buluştu!

Gaffarlar buluştu!

Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Şehit Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan'ın memleketi Sakarya'dan gelen yakınları, AK Parti Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, Hendek Belediye Başkanı Ali İnci ve Diyarbakır'da isimleri Ali Gaffar Okkan olan 4

A+A-

Her masada en az bir Ali Gaffar Okkan'ın oturduğu salonda konuşan Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, bu ülkede yaşayanlar olarak herkesin birbirini sevmek zorunda olduğunu belirterek, "Bu ülkeyi hep beraber kurduk, tapusu da Çanakkale'dedir" dedi.

İftar yemeğine, Sakarya AK Parti Milletvekili Şaban Dişli, Diyarbakır Milletvekilleri Galip Ensarioğlu, Mine Lök Beyaz ve Oya Eronat, Emniyet Müdürü Recep Güven, emniyet müdür yardımcıları, şube müdürleri ile birlikte Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, Sakarya ve Diyarbakırspor kulüp başkanlarının yanısıra, isimleri Ali Gaffar Okkan olan 40 çocuk ve aileleri katıldı. İftar yemeğinde, Emniyet Müdürü Recep Güven, Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat ve Sakarya Milletvekili Şaban Dişli birer kısa konuşma yaptı.

"OKKANLAR'IN EĞİTİMİNİ TAKİP EDECEĞİZ"

Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, daha önce 2009'da Diyarbakır'a geldiklerini belirterek, "Bu programalara başladığımız zaman bizi yanlız bırakmayan Diyarbakır'a gelen o zamanki değerli arkadaşlarımız bugün de aramızdalar. Ali Gaffar Okkan'ı irdelememiz gerekirdi. Ali Gaffar Okkan, Diyarbakır'da ne yaptı ki, tüm evlerde ve işyerlerinde onun fotoğrafı var? Ve anneler erkek çocuk doğurduğu zaman onlara Ali Gaffar Okkan ismi verdi, onları tekrar kutluyorum, babaları da kutluyorum. Çocuklara korkulan polisin şefinin ismi veriliyor. Bu nasıl oluyor, bunu irdelemek gerekiyor? Biz Ali Gaffar Okkanlar ile ilgili bir dernek kuruyoruz. Ve biz bu çocukları eğitimlerini ve okul durumlarını takip edeceğiz. Diyarbakır Valiliği bir taraftan, Sakarya Valiliği bir taraftan ve Hendek Belediyesi olarak biz bunu devam ettireceğiz. Biz bu konuda sizden destek istiyoruz. Ali Gaffar Okkan ismindeki çocukların güzel yerlere gelmesini istiyoruz" dedi.

VALİ KIRAÇ: BU ÜLKEYİ BİRLİKTE KURDUK

Son olarak konuşan Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Diyarbakır'ın tarihinden bahsederek, Türk Edebiyatı'nda önemli bir yere sahip bir çok insanın buradan yetiştiğini söyledi. Ancak son 30 yıl içerisinde Diyarbakır'ın büyük sıkıntılar yaşandığını ifade eden Vali Kıraç, "Sakarya'dan gelen vatandaşlarımız, kardeşlerimiz, gönül köprüsü kurmak, birlik ve beraberliği paylaşmak için buradalar, Türkiye Cumhuriyeti hep birlikte kardeşliğimizin teminatı için. Bu ülkeyi hep birlikte kurduk ve tapusu da Çanakkale'dedir." diye konuştu.
"Komşusu açken, tok yatan bizden değildir" hadisini hatırlatan Kıraç şöyle konuştu: "Dini inancı, tabiatı, rengi, cinsiyeti ne olursa olsun komşumuzun memnuniyetini sağlamak zorundayız. Eğer buna inanıyorsak ki, inancımız bunu gerektiriyor, birbirimizi sevmek mecburiyetindeyiz. Birlikte kurduğumuz bu ülkenin tapusu Çanakkale'dedir. 230-240 bin şehidin tek tek mezar taşlarını okuduğumuzda Şırnak'tan, Urfa'dan, Diyarbakır'dan, Mardin'den, İstanbul'dan, Bursa'dan Türkiye'nin her noktasından şehitleri görürsünüz. Dolayısıyla biz bu coğrafyada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak en iyi, en güzel günlere gitmek için hep birlikte olacağız" Daha sonra salondakiler hep birlikte iftar açtı.

SALONDA 40 GAFFAR OKKAN VARDI

Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan ve 5 arkadaşının, 24 Ocak 2001 tarihinde silahlı saldırı sonucu şehit edilmesinin ardından, Diyarbakır'da doğan 120 çocuğa Ali Gaffar Okkan ismi verilmişti. Yaşları 03 ila 12 arasında değişen 120 çocuktan 40'ı bu akşam verilen iftar programına aileleriyle katıldı.

100 ÇOCUĞA 50'ŞER LİRA BAYRAM HARÇLIĞI

İftar sonrası Diyarbakır Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü, iftar programına katılan Ali Gaffar Okkan isimli çocuklara giysi ve çeşitli hediyeler verirken, Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, 40 Ali Gaffar Okkan dışında, yaklaşık 100 çocuğa içerisinde 50'şer lira bulunan zarfları, bayram harçlığı olarak dağıttı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT