1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Gaffar Okan anısına iftar yemeği verildi
Gaffar Okan anısına iftar yemeği verildi

Gaffar Okan anısına iftar yemeği verildi

DİYARBAKIR- 2001 yılında uğradığı silahlı saldırı sonucunda şehit düşen Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan anısına, Diyarbakır Valiliği ile Sakarya Hendek Belediyesi iftar yemeği verdi. İftar yemeğine, Diyarbakır'da Ali Gaffar isimli çocuklar da k

A+A-

24 Ocak 2001 tarihinde 5 korumasıyla birlikte uğradığı silahlı saldırıda şehit düşen dönemin Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan anısına Diyarbakır'da, Sakarya'dan katılımla iftar yemeği verildi.

Okkan'ın memleketi Sakarya'nın Hendek ilçesi belediyesi ile Diyarbakır Valiliği'nce verilen iftar yemeğine, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Mine Lök Beyaz, Cuma İçten, Galip Ensarioğlu, Oya Eronat, AK Parti Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven, Sakarya ve Diyarbakır'dan çeşitli sivil toplum örgütü ve Gaffar Okkan şehit düştükten sonra Diyarbakır'da o dönemde doğan ve Ali Gaffar ismi verilen çocuklar katıldı.

İftar yemeğinde bir konuşma yapan Vali Kıraç, Okkan'ın şehit düştüğü esnada Sakarya valisi olduğunu ve cenaze törenini bizzat kendisi düzenlediğini ifade ederek, “Şehidimiz Ali Gaffar Okkan'ın manevi huzurunda saygıyla eğiliyorum. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. İnancımız gereği, şehitliğin insanoğlunun peygamberlikten sonra ulaşabileceği en önemli mertebe olduğunu biliyoruz. Gaffar Okkan'ın şehit olduğu dönemde Sakarya valisiydim. Onun defin işlemlerini yapıp, Hendek ilçesinde düzenlenen cenaze törenine katılmıştım. Sevdikleriyle beraber onu ebediyete uğurladık. İnsanoğlu fanidir, bugün var, yarın yok. Ama gökkubenin altında hoş sedalar bırakmak herkese nasip olmaz. Bu coğrafyada çok değerli insanlar yetişmiş. Diyarbakır 12 bin 500 yıllık kadim bir şehir. Bugün dünyanın önemli fikir insanları bu bölgede yetişmiş. Ama son 30 yıldır, Türkiye'nin değişik bölgelerinde olduğu gibi bu bölgede de bazı sıkıntılar yaşandı. Bu sıkıntıyı en iyi anlayanlar damdan düşenlerdir. Sakarya 1999 depreminde yerle bir olmuştu. 5 bin civarında insan hayatını kaybetmiş, 20 bin üzerinde ev yıkıldı. Sakarya Valiliği'ne gittiğimde yaklaşık 2 ay sonra deprem yaşandı. Deprem yaşandığında 100 bin civarında insan çadır bile bulamazken, bir lokma ekmek ve bir yudum su yoktu ama insanlar inançlarını kaybetmemişlerdi. O inançla gelişerek, bugün dünyanın en önemli sanayi kenti konumuna gelmiş ve Türkiye'nin modern bir şehri olmuş durumda. Bugün artık hükümetimizin aldığı kararla inşallah bu coğrafyada insanlarımızı geçmişteki o birlik ve beraberliğini yaşadıkları günlere döndürecek projeler yürütüyoruz. Barış ve kardeşlik projesini yürütüyoruz. Bunun örneği bugün, Sakarya ile yapılan gönül seferberliğidir” dedi.

İftar yemeğinin ardından Ali Gaffar adlı çocuklara çeşitli hediyeler verilirken, Hendek Belediye Başkanı Ali İnce tarafından da bayram harçlığı dağıtıldı.

HABERE YORUM KAT