1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. GABB seçim öncesi son toplantısını yaptı
GABB seçim öncesi son toplantısını yaptı

GABB seçim öncesi son toplantısını yaptı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği (GABB), yerel seçimler öncesinde son genel kurulunu toplayarak, meclisin onayıyla gelecek yılı planladı. Genel Kurula, Başkan Baydemir'in helalleşme konuşması ile BDP Milletvekili Demir Çelik'in değerlendirmel

A+A-

GABB Genel Kurulu, Bağlar Konferans Salonu'nda yapıldı. Demokrasi şehitleri için yapılan saygı duruşuyla başlayan Genel Kurul, 9 yıllık hizmet dönemine ilişkin sinevizyon gösterisi ve ardından açılış konuşmalarıyla devam etti.

İlk konuşmayı yapan Genel Sekreter Ahmet Ertak, yerel seçimler öncesinde yapılan son genel kurul olması nedeniyle bazı tespitlerde bulundu. Kurumsallaşmayı tamamladıklarına dikkat çeken Ertak, 9 yıldan güçlenerek ve büyüyerek çıkıldığını ifade etti. Bu kapasite artışında, büyümede ve başarıda emeği geçen Birlik Başkanı Osman Baydemir'e, bugüne kadar görev almış tüm Encümen üyelerine, Birlik yöneticilerine ve meclis üyelerine teşekkür eden Ertak, 2014 yılında da tüzükteki hedefleri unutmadan, tüm bölge belediyelerini kucaklayacak politikalar yürütüleceklerinin sözünü verdi.

Eğitimin değiştirici, dönüştürücü gücünden hareketle, Akademinin eğitim çalışmalarına ağırlık verileceğini, belediyelerin projelerine bütçe el verdiği ölçüde mali destekte bulunulacağını söyleyen Ertak, teknik destek hizmetinin artacağını, lobi, iletişim ve tanıtım hizmetlerinin ciddi bir şekilde yürütüleceğini sözlerine ekledi.

Baydemir helalleşti

Ardından konuşan Birlik Başkanı Osman Baydemir ise sinevizyonda tutuklu olan bazı arkadaşlarını görmesi nedeniyle etkilendiğini belirterek, bütün zulümlerin bir gün sonunun geleceğini söyledi. Birliğin sağlıklı bir kentsel yaşam sunma dışında bir çabasının olmadığını işaret eden Baydemir, Akademinin yürüttüğü faaliyetlerden 10 bine yakın insanın faydalanmasına rağmen sırf akademide çalıştığı için tutuklananların olduğunu hatırlattı. Baydemir, “Onların tamamı özgür olmadan biz dışarıdakilerde özgür olamayacağız” dedi. “Her yolun, yolculuğun mutlaka bir sonu vardır” diyen Baydemir, şunları söyledi:

“Bu onurlu mücadele bayrağını halkımıza teslim edeceğiz. Şunu da unutmamak lazım: Her yolun sonunda yeni bir süreç, yeni bir başlangıç başlar. Nasıl ki biz başkalarından bayrağı devraldıysak, biz de başkalarına devredeceğiz. Mücadele sadece parti başkanlığından, milletvekilliğinden ya da belediye başkanlığından ibaret değildir. Bize bundan sonra düşen halkın neferi olmaktır.”

Kalbini kırdığı herkesten kendisini bağışlamasını dileyen, GABB'ın kadrosuna ve Encümen üyelerine teşekkür eden Baydemir, ortada bir başarı varsa bunun meclis, encümen ve çalışma arkadaşlarına ait olduğunu söyledi.

Çelik: Bu bir nöbettir

Davet üzerine konuşan BDP Muş Milletvekili Demir Çelik ise GABB'ye üye olma talebinde bulunan Dersim'in Ovacık Belediyesi ile Urfa'nın Halfeti Belediyesi'ni tercihinden dolayı kutladı. On binlerce yerel siyasetçinin ve belediye başkanının rehine olarak tutulmasını eleştiren, eksikliklere rağmen başarıdan söz etmenin mümkün olduğunu dile getiren Çelik, “Ama bununla yetinmemek lazım. Devletin zoruna rağmen başarmak, alternatif sistemi kurmak zorundayız” dedi. Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aşiretçiliğe, mezhepçiliğe karşı, duygusallığa düşmeden yolumuza devam etmeliyiz. Bu bir nöbettir, ısrarcı olmamak bu nedenle tarihsel sorumluluktur.”

Üye sayısı arttı

Konuşmaların ardından genel kurul gündemine geçildi. 2014 Yılı Çalışma Programı, 2014 Yılı Mali Programı ve Bütçesi'nin onaylandığı Kurulda, Birlik hizmet binası olarak kullanılmak üzere bir gayrimenkulün satın alınması veya yaptırılması için gerekli iznin verilmesi konusu görüşülerek, olumlu yönde karara bağlandı. Genel Kurul'da, Tunceli ili Ovacık Belediyesi'nin Birlik üyeliği için yaptığı başvuru kabul edildi. Böylece Birlik üye sayısı 122'ye çıkmış oldu. Kurul, Birlik bütçesinin yüzde 30'unun üye belediyelerin projelerine yardım amaçlı kullanılması önerisinin kabul edilmesiyle sona erdi.

HABERE YORUM KAT