1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. GABB, UCLG-MEWA üyesi oldu
GABB, UCLG-MEWA üyesi oldu

GABB, UCLG-MEWA üyesi oldu

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği (GABB) Olağan Meclis Toplantısı TÜYAP Belediye İhtiyaçları ve İnşaat Fuarı'nda yaptı. GABB, Dünya Birleşik Kentler ve Yerel Yönetimler, Ortadoğu ve Batı Asya Teşkilatı'na (UCLG-MEWA) üye olmayı kararlaştırdı.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ile kentin iş dünyasının kurum temsilcileri TÜYAP Ortadoğu Belediye İhtiyaçları Fuarı 2013 ile Ortadoğu İnşaat Fuarı 2013'ün açılışını yaptı. Daha sonra stantları gezen heyet, Karlis'te 850 dereceye dayanıklı dış cephe sıvasını inceledi. Ateş ile test edilen dış cephe kaplaması hakkında bilgi alan Eker ve Baydemir, daha sonra diğer stantları gezdi.

Baydemir ardından Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası'nın Fuar Alanı'nda yaptığı hizmet binasında GABB Olağan Meclis Toplantısı'nı yaptı. Divanın oluşumunun ardından çalışmalarla ilgili bir sinevizyon sunuldu. Ardından bir süre önce tahliye olan GABB Genel Sekreteri Ahmet Ertak, diğer başkanların da tahliyesini beklediklerini söyledi. 2009'da GABB'ın kapasitesini arttırmaya yönelik olarak Yerel Yönetimler Akademisi kurma çalışmalarına katıldıklarını, bir süre sonra da tutuklandıklarını belirten Ertak, belde, ilçe ve il belediyelerine verdikleri teknik desteğin daha kalıcı olması için çalışma yapılması gerektiğini söyledi. Dış İlişkilerin güçlendirilmesi ve Ortadoğu ile ilişkilerin geliştirilmesini hedeflediklerini belirten Ertak, hizmet binasına ihtiyaç duyduklarını söyledi.

GABB Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de cezaevinde çıkan GABB üyelerini selamladı. İki dönemdir yerel yönetim hizmeti yaptıklarını ve son bir yıla girdiklerini belirten Baydemir, parti ayrımı yapmadan GABB üyesi tüm belediye başkanlarına yaptıkları çalışmaları halka anlatmalarını, yapamadıkları çalışmaları konusunda da neden yapamadıklarını halkla paylaşmalarını önerdi. Belediye İhtiyaç Fuarı'nın gezilmesini ve sunulan ürünleri incelemelerini öneren Baydemir, Ahmet Ertak'ın tutukluluğu döneminde GABB'a Genel Sekreterlik yapan İsmail Doğan'a teşekkür etti. Baydemir, toplantıya katılan BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'a da kent ihtiyaçlarını takip ettiği için teşekkür etti. Tan da GABB üyesi belediye başkanlarına kısa bir selamlama konuşması yaptı.

Olağan Meclis Toplantısı'nda GABB, oybirliği ile Dünya Birleşik Kentler ve Yerel Yönetimler, Ortadoğu ve Batı Asya Teşkilatı'na (UCLG-MEWA) üye olma kararı aldı. Yeni belediyelerin de GABB'a üye olduğu Genel Kurul'da geçmiş dönem hesapları ibra edildi.

HABERE YORUM KAT