1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Fuhuş ve esrarla yerel mücadele
Fuhuş ve esrarla yerel mücadele

Fuhuş ve esrarla yerel mücadele

Sur Belediyesi bünyesinde kurulan ve aralarında din adamları, aydınlar ile kanaat önderlerinin de bulunduğu Kırklar Meclisi kentte yaşanan uyuşturucu, fuhuş, kapkaç gibi konularda yerel yetkililerle görüşme kararı aldı. Meclis aynı şekilde "Uyuşturucuya,

A+A-

Sur Belediyesi'nde kurulan Kırklar Meclisi son toplantısında uyuşturucu, kapkaç, fuhuş, kaldırım işgalleri ve temizlik konularını gündemine aldı. Toplantıda kapkaç, fuhuş, uyuşturucu gibi konularda valilik, emniyet, BDP ve DTK ile görüşmeler yapılmasına karar verildi.

FUHUŞ VE UYUŞTURUCU

Toplantıda konuşan Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, ilçede temizlik, uyuşturucu, kapkaç, fuhuş, kaldırım işgalleri gibi konuların kanayan yaralar olduğunu belirterek, "Bunların neticesinde ahlaki yozlaşma ve maneviyattan uzaklaşma alabildiğine var. Kapkaç, fuhuş ve uyuşturucu için valilik, emniyet, BDP ve DTK ile görüşmelerin yanında zaman zaman halk toplantıları yaparak vatandaşla birebir iletişim halinde de olmalıyız. Ayrıca Kırklar Meclisi olarak kapkaç, uyuşturucu ve fuhuş konusunda bir bildiri kaleme almalı ve bu bildiriyi kendimiz dağıtmalıyız" dedi.

KALDIRIM İŞGALLERİ DE

İlçede kaldırım işgalleri ve temizlik gibi konularda esnaf ve halkla toplantılar düzenleyeceklerini kaydeden Demirbaş, bu toplantılara Alevi, Sünni ve Hıristiyan din adamlarının da katılacağını söyledi.Kırklar Meclisi'nin yapılan toplantısında ayrıca "Ortak Acı Anıtı" adında bir anıt yaptırma kararı da alınarak yapımına en kısa sürede başlanılması oy birliğiyle kabul edildi.

160 KİLO ESRAR ELE GEÇTİ

Öte yandan, Diyarbakır'da, jandarmanın yol kontrollerinde yaptığı araç aramalarında, toplam 160 kilo 475 gram esrar ve 23 bin 120 paket kaçak sigara ele geçirildiği belirtildi.
 
Valilikten yapılan açıklamada, İl Jandarma Komutanlığı'nca Sur ilçesi Arpaderesi ve Mermer köylerinde 2 otomobilde yapılan aramalarda, 54 kilo 600 gram kubar ve 16 kilogram toz esrar ele geçirildiği bildirildi. Kayapınar ilçesi Yolboyu köyünde 3 araçta yapılan aramalarda da 58 kilo 225 gram kubar esrar ele geçirildiği kaydedilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

KAYAPINAR BÖLGESİNDE

"Yenişehir ilçesi Çakmak ve Dökmetaş köylerinde 6 araçta yapılan aramalarda 13 kilo 450 gram kubar esrar, 18 bin 900 paket çeşitli markalarda kaçak sigara, Hani ilçesi Çukur köyünde bir motosiklette yapılan aramada, 18 kilo 200 gram kubar esrar, Çınar ilçesi Şükürlü köyünde iki otobüsün bagaj kısımlarında yapılan aramalarda 4 bin 220 paket çeşitli markalarda kaçak sigara olmak üzere toplam 160 kilo 475 gram esrar ile 23 bin 120 paket gümrük kaçağı sigara ele geçirilmiştir. Olaylarla ilgili gözaltına alınan 15 şüpheli şahıstan 8'i tutuklanmıştır."