1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Fuarda D.Ü. rüzgarı esti
Fuarda D.Ü. rüzgarı esti

Fuarda D.Ü. rüzgarı esti

İzmir'de 83. Kez düzenlenen “İzmir Enternasyonal Fuar”ına Diyarbakır ve Dicle Üniversitesi damgasını vurdu.

A+A-

Kültürpark İsmet İnönü Kültür Merkezi'ndeki açılış merasimi ve konuşmalarla başlayan fuara onur konuğu olarak katılan Diyarbakır, birbirinden renkli etkinlikleriyle fuara büyük renk kattı.

Açılışa Diyarbakır'dan Vali Yardımcısı Ahmet Dalkıran, Büyükşehir Belediye Başkanı Gülten Kışanak, Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sabri Eyigün, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri İlhan Karakoyun İl Kültür ve Turizm Müdürü Tevfik Arıtürk, Diyarbakır yerel ve ulusal basın temsilcileri ile çok sayıda kurum ve kuruluş yetkilileri katıldı.

EYVAN GECELERİ

Eyvan geceleri ve çeşitli konserlerin yanı sıra Dicle Üniversitesi (D.Ü.) Anadolu El Sanatları Topluluğunun “Ebru” etkinliği, Dicle Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğretim elemanı Soner Okan'ın keman dinletisi ve D.Ü. halk oyunları ekibinin gösterisi, İzmirlilerden yoğun ilgi gördü.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gülten Kışanak, İzmir Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Celal Kocabaş'ın ebru yaptığı Dicle Üniversitesi standı, birbirinden renkli görüntülere sahne oldu.

DUYGULU ANLAR YAŞANDI

Dicle Üniversitesi'nin Diyarbakır üzerine yaptığı çalışmalarını kapsayan kitap, CD ve el broşürlerinin yoğun ilgi gördüğü fuarda, çok sayıda Diyarbakırlı duygulu anlar yaşadı. Birbirinden renkli görüntülere ev sahipliği yapan Diyarbakır ve Dicle Üniversitesi standında İzmir'de yaşayan bir çok Diyarbakırlı, memleketiyle hasret giderdi.

Dekoru; Ulu Cami, 4 Ayaklı Minare, Hasan Paşa Hanı gibi mekanlardan uyarlanan Diyarbakır standı, kendine has yöresel lezzetleriyle de göz doldurdu.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT