1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Fransız heyetten İHD'ye ziyaret
Fransız heyetten İHD'ye ziyaret

Fransız heyetten İHD'ye ziyaret

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da çeşitli temaslarda bulunan Fransız Komünist ve Cumhuriyetçi Ulusal Birliği heyeti, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi'ni ziyaret ederek, bölgede yaşanan hak ihlalleri hakkında bilgi aldı.

A+A-

Aralarında Komünist ve Cumhuriyetçi Seçilmişler Ulusal Birlik (ANECR) üyesi Senatör Michel Billout, Sol Cephe Avrupa Parlamentosu Milletvekili ve Avrupa Birleşik Sol Grubu üyesi Marie-Christine Vergiat'ın da bulunduğu Fransız heyeti, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ile görüştü. Heyet üyeleri, Kürt sorunu ve bölgede yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, bölgede yaşanan hak ihlallerine ilişkin bilgi almak istediklerini ifade etti.

Heyetin ziyaretinden memnun olduğunu belirten Bilici, özellikle 2009 yılından bu yana bölge genelinde hak ihlallerinde büyük artışlar yaşandığını söyledi. Sorunların temel kaynağının Kürt sorunu olduğunu savunan Bilici, cezaevlerindeki tutukluların 12 Eylül'den itibaren açlık grevinde olduğunu ve durumlarının artık kalıcı hasarlara yol açabilecek riskli bir noktada olduğunu da belirtti.

Bilici, “51 gündür PKK lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin sona erdirilmesi, anadilde eğitim ve savunma hakkının tanınması talebiyle yüzlerce politik mahpus açlık grevinde ve durumları gün geçtikçe kötüleşiyor. Her an ölümlerin yaşanması an meselesi iken, bu duruma karşı iktidar partisinin açlık grevlerini sonlandırmayı amaçlayan hiçbir yaklaşımı olmamakla birlikte, manipüle edici açıklamalarda bulunarak ortamı daha da gerginleştiriyor” dedi.

 

(AKK-CC-Y)