1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Fransa Kürdistan Dayanışma Derneği üyeleri Büyükşehirde
Fransa Kürdistan Dayanışma Derneği üyeleri Büyükşehirde

Fransa Kürdistan Dayanışma Derneği üyeleri Büyükşehirde

Fransa Kürdistan Dayanışma Derneği üyeleri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı'yı ziyaret etti.

A+A-

Ziyarette konuşan Eşbaşkanımız Anlı, diktatörlük ve gerici yapıların dayattıklarına karşı üçüncü bir alternatifin bulunduğunu belirterek, farklı bileşenlerin birlikte yaşayabileceği bir dünyanın mümkün olduğunu ve bu konuda umutlu olduklarını söyledi.

 

Ağrı'da seçimleri izleyen Fransa Kürdistan Dayanışma Derneği Başkanı Sylvie Jan ile üyeler Michel Laurent, Nuray Aksoy, Hülya Aksoy, Jan Jacgue, Le Masson, Blanchet Josette, Kibar Yıldırım, Françoise Baran ve Aurare Belot, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı'yı makamında ziyaret etti. Ziyarete Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fethi Suvari Meclis Üyesi Erkan Erenci de katıldı.

 

Ziyarette konuşan Fransa Kürdistan Dayanışma Derneği Başkanı Sylvie Jan, heyeti kabul ettikleri için Anlı'ya teşekkür etti. Jan, Diyarbakır mitingine yönelik bombalı saldırıdan dolayı yaşadıkları derin üzüntüyü de ifade etti. Seçim döneminde yaşadıkları durum ve olayları raporlaştırıp Fransız hükümet yetkilileri ve kamuoyu ile paylaşacaklarını aktaran Jan, seçim esnasında üzüntülerin dışında birçok güzel anları da yaşadıklarını dile getirdi. Kürt siyasetinden ve politik deneyimlerinden çok şey öğrendiklerinin altını çizen Jan, özellikle yapılan çağrılar sonunda Kürt gençlerinin patlamadan sonra soğukkanlı davranmalarına hayran kaldıklarını vurguladı. Jan, HDP'nin başarısının tüm Ortadoğu için büyük bir umut olduğunu da kaydetti.

 

Direnen insanlar yaşamı güzelleştirirler

 

Eşbaşkanımız Anlı ise, seçim sonrasında herkesin üzerinde mutluluk olduğunu ama, Diyarbakır'ın ise son bir haftada olumsuz şeyler yaşadığını hatırlatarak, "Geçmiş tecrübelerimiz bu acıların kısa zamanda umuda dönüşeceği şeklindedir. Direnen insanlar yaşamı güzelleştirirler. Böyle güzel dostlarla bir arada olmaktan da büyük keyif duyuyoruz" dedi.

 

Anlı: Yükümüz ve sorumluluğumuzun farkındayız

 

Sylvie Jan’ın uzun yıllardır Kürtlerin yanında yer aldığını belirten Anlı, “Söylediklerinin dışında Jan yaptıklarıyla da sürekli bizimle olmuştur. Yükümüz ve sorumluluğumuzun farkındayız, umarım hep beraber başarırız" diye konuştu.

 

Kürtlerin karşı karşıya olduğu durumun sadece Kürtleri ilgilendirmediğini ifade eden Anlı, son dönemlerde yaşananların aslında bütün olarak demokrasi, doğa, kültür ve insani değerleri de yok etmeye yönelik olduğunu aktardı. Her şeye rağmen diktatörlük ve gerici yapıların dayattıklarına karşı üçüncü bir alternatifin bulunduğuna dikkat çeken Anlı, farklı bileşenlerin birlikte yaşayabileceği bir dünyanın mümkün olduğunu, çok karanlık günler geçirmelerine rağmen bu konuda umutlu olduklarını söyledi. Anlı, "Umarım çok kısa süre içerisinde Tel Abyad'tan da iyi bir haber alırız. Artık Rojava kalıcı olarak bu coğrafyada söylediğimiz alternatifin bir adresi haline gelir" dedi.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler