1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Fotoğrafçılardan Bismil'e ziyaret
Fotoğrafçılardan Bismil'e ziyaret

Fotoğrafçılardan Bismil'e ziyaret

Avrupa'nın 5 farklı ülkesinden gelen ve insan portresi üzerine bölgede fotoğraf çekimlerinde bulunan fotoğrafçılar, Bismil Belediyesi'ni ziyaret etti.

A+A-

AB Bakanlığı, Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı projesi kapsamında 5 ülkeden 35 gencin dahil olduğu proje kapsamında Bismil'e gelen fotoğrafçılar, Bismil Belediye Başkanı Cemile Eminoğlu'nu ziyaret etti. Fotoğrafçılar, 15 ve 29 Temmuz tarihleri arasında kendi perspektiflerinden gördükleri hayatı, çevreyi, insanların yaşamını kültüre dair her şeyi fotoğraflandırmayı amaçlıyor.

Bölgede bir kadın belediye başkanı olmanın zorlukları sorusuna cevap veren Eminoğlu, “Kürt kadınlarının verdiği büyük mücadele sayesinde bu duruma geldik. Türkiye'de en çok kadın milletvekili, belediye başkanı ve siyasetçi BDP'de var. Bu kazanımlara Kürt kadın mücadelesi sayesinde gelindi. Kürt kadınları olarak bunu daha ileriye taşımak için mücadelemiz devam etmektedir” dedi.

Ülkeler arasındaki kardeşlik köprülerinin kurulmasının çok önemli ve anlamlı olduğunu belirten Eminoğlu, “Belediyemiz ve Paris'in Montreuil Belediyesi arasında kardeşlik protokolü imzalandı. Belediyelerimiz arasında gerçekleşen protokol İçişleri Bakanlığı tarafından onaylandı. Bu kardeşliği Paris'te katledilen Fidan Doğan'a borçluyuz. Ümit ediyorum tüm dünya halkları arasında kardeşlik köprüleri kurulur ve farklı kimlikler, kültürler, inançların kardeşçe eşitçe birbirleri ile dostluk bağları gelişir” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT