1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Flash Diyarbakır'da olaylar çıktı
Flash Diyarbakır'da olaylar çıktı

Flash Diyarbakır'da olaylar çıktı

Diyarbakır'daki DTP yürüyüşünde olaylar çıktı. Göstericiler polise taşla saldırdı. Polis de göstericileri dağıtmak için biber gazı ve su sıktı.

A+A-

Demokratik Toplum Partisi (DTP)'nin,  Abdullah Öcalan'a 'fiziki saldırı' yapıldığı iddiasıyla düzenlediği protesto yürüyüşünde gerginlik yaşandı.Güvenlik güçlerine taşlı saldırıda bulunan grup biber gazıyla dağıtıldı. Olaylara karışan 6 kişi gözaltına alındı.

Daha önce "Öcalan zehirlendi, saçları kazıtıldı" iddialarıyla tansiyonu yükselten PKK sempatizanları, bu sefer de  "fiziki saldırı" iddiasıyla olay çıkardı. Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır İl Örgütü "Öcalan'a fiziki saldırı yapıldı" iddiasıyla protesto yürüyüşü düzenledi.

DTP İl Başkanlığı binası önünde toplananlar, Öcalan posteri ve terör örgütünü sembolize eden flamalar açtı. Özellikle kadın ve çocukların ilgi gösterdiği yürüyüşte, bazı çocukların yüzlerini kapattığı gözlendi.

Yürüyüşe DTP'nin şahinleri olarak bilinen DTP Eşbaşkanı ve Mardin Milletvekili Emine Ayna, Diyarbakır milletvekilleri Aysel Tuğluk, Gültan Kışanak, Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve şahin kanadı temsil eden diğer yöneticiler katıldı.

Partide güvercin kanadı temsil ettiği bilinen Genel Başkan Ahmet Türk ve diğerlerinin ise yürüyüşe katılmaması dikkat çekti.

Yürüyüşe katılanlar Turgut Özal Bulvarı üzerindeki güvenlik duvarına takıldı. DTP Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak'ın "Yürüyüşte olay çıkması engellenecek" teminatı vermesi üzerine Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun izniyle yürüyüş yapıldı. Yürüyüş boyunca göstericiler, terör örgütü ve elebaşı Öcalan lehine sloganlar attı. Yaklaşık bir kilometre yürüyen DTP'li grup, Batıkent mevkiinde yürüyüşü bitirdi.

Burada açıklamayı yapan DTP Diyarbakır İl Başkanı Atalay, Başbakan Recep Tayip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a yüklendi.

Atalay,  Öcalan'ın karşı karşıya kaldığı muamelenin toplumu gerdiğini savundu.

Açıklamanın ardından kitlenin büyük kısmı dağılırken, gençlerden oluşan yüzleri kapalı grup polise taş attı. Polis biber gazı atarak ve tazyikli su sıkarak göstericileri dağıttı. Olaylara karışan 6 kişi gözaltına alındı.