1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Flaş! Mahkeme kararını açıkladı
Flaş! Mahkeme kararını açıkladı

Flaş! Mahkeme kararını açıkladı

AK Parti'ye açılan kapatma davasının görüşmelerinin devam ettiği Anayasa Mahkemesi'nde gazeteciler içeriye davet edildi

A+A-

Kararı Anayasa Mahkemesi Heyeti Başkanı Haşim Kılıç açıklıyor. AK Parti'nin laikliğe aykırı eylemlerin odağı haline geldiğine ilişkin açtığı davada kara açıklanıyor.

"Türkiye'de çok önemli konuların dava konusu yapılarak Anayasa Mahkemesi'nin önüne konulması tüm vatandaşların gözünün bize yönelmesine neden olmuştur. Türban davası ile iki dava önümüze geldi. Bu süreçte ağır hakaretlere maruz kaldık. Hiç bir zaman dış baskılara göre planlama yapmadık. Hiç bir arkadaşımız parti kapatılamasıdnadan memnun olamaz. Siyasi parti kaaptma davaları daha açılmadan ilgili siyasi partilerin gerekli değişmeleri yapmasını arzu ederedik... Biz birlikte yaşama şartlarını gösterip böyle bir kararı çıkardık. "KılıçToplumda son aylarda bu dava ile ilgili ciddi gerginlikler yaşandığını biliyoruz.

KARARI ALAN HEYET ÜYELERİ

Anayasa Mahkemesi Heyeti, Başkan Haşim Kılıç,

Başkanvekili Osman Paksüt,

ÜYELER

Fulya Kantarcıoğlu,

Ahmet Akyalçın,

Sacit Adalı,

Mehmet Erten,

Necmi Özler,

Şevket Apalak,

Serdar Özgüldür,

Serruh Kaleli,

Ayla Perktaş,

AK Parti hakkındaki dava Anayasa Mahkemesi 31 Mart'ta AK Parti'nin kapatılması istemini içeren iddianamenin Abdullah Gül dışında kalan bölümünün kabulüne oybirliğiyle, Abdullah Gül yönünden de kabulüne oy çokluğuyla karar verdi.

AK Parti hakkında kapatma istemi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, ''laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği'' iddiasıyla AK Parti'nin kapatılması istemiyle 14 Mart 2008'de Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.