1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. FLAŞ HABER AK PARTİ KAPATILMADI
FLAŞ HABER AK PARTİ KAPATILMADI

FLAŞ HABER AK PARTİ KAPATILMADI

Anayasa Mahkemesi’nden sürpriz bir karar çıktı. 6 üye “kapatılması” yönünde oy kullandı, ancak kapatma için 7 oy gerektiğinden bu oy yeterli sayılmadı.

A+A-

Anayasa Mahkemesi’nden sürpriz bir karar çıktı. 6 üye “kapatılması” yönünde oy kullandı, ancak kapatma için 7 oy gerektiğinden bu oy yeterli sayılmadı. Mahkeme Başkanı Kılıç, bu kararın AK Parti’ye ciddi bir ihtar olduğunu duyurdu.

 Anayasa Mahkemesi’nin merakla beklenen AK Parti davası kararı sürpriz bir şekilde sonuçlandı. AK Parti 1 oy farkla kapatılmadı. Anayasa uyarınca, kapatma için 7 üyenin oyu gerekiyor. Kapatma isteyenlerin sayısı 6’da kaldığı için, kapatma kararı çıkmadı. 11 üyeden sadece Başkan Haşim Kılıç “ret” oyu verdi; diğer 4 üye ise Hazine yardımının kesilmesini istedi. Kılıç, bu ilginç oy dağılımı sonunda, partinin kapatılması için gereken çoğunluğuna ulaşılmadığını kaydetti; ortaya çıkan tabloda, Hazine yardımının yarısının kesilmesine karar verildiğini, kapatma olmadığı için siyasi yasak karar verilmediğini de duyururken, AK Parti’ye ciddi bir uyarı yaptıklarını ifade etti, “Gereken analizi yapacağına, gereken dersi çıkaracağına inanıyorum” dedi. Haşim Kılıç, siyasi partilere bir de çağrı yaptı.