1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Fişleme skandalı'nda okula dönüş
'Fişleme skandalı'nda okula dönüş

'Fişleme skandalı'nda okula dönüş

Diyarbakır'da suça karışan 872 çocuğun listesinin internet sitesinde yayımlanmasıyla yaşanan skandalın ardından görevden alınan Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü Hacı Ali Çelik, Yenişehir Mehmetçik İlkokulu'daki, Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Aziz Yolc

A+A-
Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, bu görevlendirmeler için “İlçe milli eğitim müdürü olarak geçici görevlendirilmişlerdi. İlçe milli eğitim müdürlüğündeki ihmallerinden dolayı oradaki görevleri üzerlerinden alındı” dedi.
 
Diyarbakır Bağlar Milli Eğitim Müdürlüğü'nün suça karışmış, cinsel istismara ve tecavüze uğramış 872 çocuğun listesini ocak ayında internet sitesinde yayımlamasıyla bir skandala imza atılmıştı. Sorumlular hakkında soruşturma başlatılmış, Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü Hacı Ali Çelik'in yanı sıra Şube Müdürü Vedat Deniz, Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Aziz Yolcu ve Yenişehir İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ayşegül Ağırbaş da görevden alınmıştı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın talimatıyla görevden alınan Çelik, Yenişehir Mehmetçik İlkokulu'ndaki, Aziz Yolcu ise Şehit Polis Sabri Kün İlkokulu'ndaki müdürlüklerine geri döndü.
 
Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, görevden alınan ilçe milli eğitim müdürlerinin asıl kadrolarının olduğu okullardaki müdürlük görevlerine geri döndüğünü belirterek şu bilgileri verdi:
 
 “Bu müdürler okul müdürü olarak atanmış değil. Esas kadroları okul müdürlüğüydü, daha önceden atanmışlardı. İlçe milli eğitim müdürü olarak geçici görevlendirilmişlerdi, vekaleten bakıyorlardı. Bu olay sonucu ilçe milli eğitim müdürlüğündeki ihmallerinden dolayı oradaki görevleri üzerlerinden alındı. Esas kadroları okul müdürlüğüydü, şimdi kadroların olduğu okullara, asli görevlerine geri döndüler. Biz idari tedbir amaçlı bu çalışmaları yapmıştık. Soruşturmalar şu anda devam ediyor. Eğer suçları sabit görülürse tekrar değerlendirilecekler. Bir şey yapılmadı, ödüllendirildiler gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Adli soruşturma tamamlanınca eğer suç sabit görülürse gereken yapılacak. Şu tartışılır, 'Bunu yapan kişi okul müdürü olabilir mi?' Bunu biz de dediğim gibi soruşturma nihayetlendiğinde tekrar değerlendireceğiz.”
 
Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi üyeleri, konu hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyleyerek, “Yargıya intikal eden, suç duyurusunda bulunduğumuz bir olaydır. Sürecin bitmesini bekliyoruz. Ailelerin daha fazla bu psikolojiyi yaşamasını istemiyoruz. O yüzden bu konuyu kamuoyunda tartışmıyoruz” dedi. Soruşturma ise devam ediyor.
 
Ne oldu?
 
Bağlar Milli Eğitim Müdürlüğü polis tarafından kendisine bildirilen suça karışmış, cinsel istismara ve tecavüze uğramış 872 çocuğun listesini bütün kimlik bilgileri ve ev adresleriyle kurumun internet sitesinden yayınladı. Listede intihara teşebbüs etmiş, zorla alıkonulmuş, cinsel istismara ve tecavüze uğramış çocukların isimleri, tüm kimlik bilgileri, anne-babalarının adları ve ev adresleri kamuoyuyla paylaşıldı. Liste herkesin ulaşabileceği şekilde bir gün boyunca sitede kaldı. Skandal 14 Ocak 2015'te ortaya çıktı.

HABERE YORUM KAT