1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Fiskaya'da neler oluyor!
Fiskaya'da neler oluyor!

Fiskaya'da neler oluyor!

Adı sık sık toplumsal olaylarla anılan Fiskaya Mahallesi'ne yönelik polis baskısı, mahalle sakinleri ve esnafında huzursuzluğa neden oluyor.

A+A-

Polisin sık sık el feneri ve lazer ışığını evlerin içine tuttuğunu, rasgele attıkları gaz bombaları ile evlerin camlarını kırdığını söyleyen mahalle sakinleri, uygulamanın derhal sona erdirilmesi çağrısında bulundu

Diyarbakır'ın Yenişehir İlçesi'nde, adı sık sık toplumsal olaylarla anılan Fiskaya Mahallesi'ne yönelik polis baskısı, mahalle sakinleri ve esnafında huzursuzluğa neden oluyor. Demokratik eylemlere yönelik polis müdahalesi ile her fırsatta savaş alanına dönen mahallede yaklaşık 20 yıldır ailesi ile birlikte yaşayan Rıza Demirbaş, polisin yaklaşık bir yıldır mahalleyi ablukaya aldığını, bu nedenle huzurlu olamadıklarını ifade etti.

Polisin bu tutumu ile halkı tahrik etmek istediğine dikkat çeken Demirbaş, özellikle müdahaleler sırasında polisin rasgele attığı gaz bombalarının evlere ve iş yerlerine isabet ettiğini söyledi. Polisin artık mahallede adeta nöbet tuttuğunu söyleyen Demirbaş, “En küçük bir hareketlilikte polis durmadan evlere el feneri ve ışıklı lazerler tutuyor. Mahallede rasgele kimlik kontrolleri yapıyor. Yani mahallemizde polisi gören 8-9 yaşındaki çocuklar bile korkup evlerine kaçıyor. Çocuklarımızın psikolojisi bozulmuş durumda. Mesela akşam saat 6′dan gece yarısına kadar mahallede nöbet tutan polis, mahalle sakinlerine 'Sizin ne işiniz var burada. Neden burada yaşıyorsunuz?' diye soru sorarak psikolojik baskı yapmaya çalışıyor. Ben burada esnaflık yapıyorum. Sırf bu yüzden kahvehanemi her açtığımda tedirginlik yaşıyorum. Bu nedenle yetkililere bir an önce bu konuya çözüm bulmaları çağrısında bulunuyorum. Artık cenazelerin çıkmasını istemiyoruz. Polis denetimi kaldırılsın” dedi.

“Evlerimize lazerli ışık tutuyorlar”

Yurttaşlardan Ahmet Barlak da polislerin Fiskaya Mahallesi'nde yaşayan yurttaşlara yönelik psikolojik baskı uyguladığını söyledi. Mahalle sakinlerinin tek tek kapılarının çalınıp, yaşanan tablonun sorulabileceğini dile getiren Barlak, “Buradaki insanların kapılarını tek tek çalabiliriz. Hiç kimse rahat değil. Polislerin burada yarattığı hava, insanlara adeta köylerinden zorla göç edildiği anları anımsatıyor. İnsanlar polisi görür görmez refleks göstererek kaçıyor. Polisler rasgele evlere gaz bombası atıyor. Burada bulunan aileler bir ışık yaktığı veya bir hamle yaptığı zaman istedikleri gibi rasgele gaz bombaları atıyorlar. Polisler mahallemizde sürekli zırhlı araçlar ile nöbet tutuyor. Biz evimizde oturduğumuz zaman evimize doğru ışıklı lazer tutuyorlar. Önümüze olsun, yüzümüze olsun, evimize olsun her tarafımıza ışıklı lazer tutuyorlar” diye konuştu.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT